| GreyShaw a întrebat:

Salutare, acum 2 luni mi-am închiriat o garsonieră, am plătit prima lună garanție 123€, dar am găsit pe cineva care să se mute în ea gen a semnat contractul după mine, sper că am scăpat din asta, nu?
Sau mai are drept să își retragă semnătura?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci tu ai subinchiriat fără sa știe proprietarul?

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca vrei sa spui ca ai semnat contractul, ai platit avansul, apoi ai gasit pe cineva, s-a anulat contractul cu tine si s-a semnat contractul cu el. Atunci e bine.
Daca e altfel, nu e bine.

| GreyShaw explică (pentru Bondarel99):

Mă bucur că ai înțeles la ce m-am referit.
Repet mai explicit: Acum 2 luni am închiriat o garsonieră direct de la proprietar, am stat o lună la ea, plătisem deja prima cauțiune de 123 euro, 2 îmi oferise gratis după asta, apoi m-am dus la proprietar și i-am spus că nu mai pot sta în Germania, și că trebuie să mă întorc urgent în România, mi-a spus că nu se procedează așa, ori semnez acum pentru rezilierea contractului, ori plătesc 3 luni obligatoriu și stau aici ori caut pe cineva care să o preieie, asta însemnând că sar automat din contract odată ce semnează, așa că am găsit pe cineva, m-am dus la proprietar cu el și a semnat preluarea locuinței, urma să mă sune când să dau cheile.
Dar am sunat proprietarul astăzi toată ziua, nu mi-a răspuns, așa că am lăsat cheile în cutia poștală și am plecat.
+ Mi-am făcut ieșirea din Germania, am închis toate actele și restul.
Sper că m-am făcut înțeles

| Bondarel99 a răspuns (pentru GreyShaw):

Pai dacă ai ales a treia varianta a proprietarului și chiriașul cel nou a semnat nu văd ce problema ar mai fi.

| aXy99 a răspuns (pentru GreyShaw):

Nu puteai sa scrii de prima oara asta? laughing
Ai omis niste detalii...IMPORTANTE.

| Lioana a răspuns:

Specifica te rog ce a semnat cel care a venit dupa tine si cu cine.
Proprietarul avand contract cu tine nu avea voie sa inchirieze altcuiva mai ales daca tu ai platit. Tu nu aveai voie sa subinchiriezi altcuiva fara acordul proprietarului.
Citeste contractul! Acolo trebuie sa fie specificate modalitatile in care poate inceta contractul.

| Goete a răspuns:

Eu unul nu sunt capabil sa inteleg ce vrei sa spui.
E important sa stii sa formulezi si sa exprimi bine ceea ce crei sa spui

| debarasator63 a răspuns:

Daca persoana respectiva a semnat contractul (dupa tine) cu proprietarul e ok. Din acel moment tu esti degrevat de resonsabilitati/obligatii contractuale. Nu prea inteleg ce inseamna sa-si retraga semnatura. Daca persoana respectiva denunta unilateral contractul, este o problema strict intre el si proprietar, tu care ai avut contract cu proprietarul inaintea lui, nu mai ai nici un fel de obligatii/responsabilitati. (Sper ca nu ai subinchiriat tu fara stirea proprietarului laughing )

| Goete a răspuns (pentru debarasator63):

Daca s-ar intelege ce vrea sa spuna...

| debarasator63 a răspuns (pentru Goete):

Cred ca renuntat la o chirie, sper. (Daca a subinchiriat e mai naspa)

| Ady117 a răspuns:

Din ce ai spus tu, înţeleg că ai plătit doar garanţie prima lună, a doua lună n-ai plătit nimic şi pe lângă asta ai mai şi închiriat garsionera aceea care nu este a ta. Nu e bine ce ai făcut...
Omul pe care l-ai găsit, trebuia să vorbească şi să se înţeleagă cu proprietarul, nu cu tine.

| One25 a răspuns:

Daca nu ai dat nici un preaviz in principiu esti bun de plata. Proprietarul te va reclama ca si rau platnic iar faptul ca a semnat altcineva il poate justifica prin faptul ca a facut-o dupa ce ai plecat tu fara preaviz. Ai vreo dovada ca altcineva a semnat un nou contract? Tot atat de probabil ar fi ca proprietarul sa nu isi bata prea mult capul daca deja are pe altcineva. Totusi 123€ garantie mi se pare cam putin. In principiu se ia ca si garantie cam 3 luni iar o garsoniera ar fi cam 500€ deci 1500 garantie.