Întrebare recomandată | neaivan a întrebat:

Salutare...Acum 3 saptamani am fost muscat de un caine care avea un stapan, am facut certificat medico-legal si am fost la politie unde am depus o plangere impotriva stapanului cainelui. cei de la politie dupa 2 saptamani mi-au dat un nr de inregistrare de la ei si de la procuratura... ( nu ma contactat inca politia pentru declaratii nici pe mine nici pe martori) ce ceste de facut in continuare? sa ma duc la un avocat? sau sa astept sa fiu citat?

Răspuns Câştigător
| alexamoria a răspuns:

Cu stapanul cainelui ai vorbit? Se poate discuta cu el? Il cunosti? Poti ajunge la sectia de politie unde ai depus plangerea sa intrebi ce s-a intamplat cu cererea ta, in ce stadiu se afla cercetarea. Nu este nevoie sa apelezi la un avocat. Cel mai bine este sa incerci sa vorbesti cu stapanul cainelui. Ce anume doresti de la stapanul cainelui? Sa te despagubeasca? Ai posibilitatea sa ajungi cu el la o intelegere la mediator sa semnati un Acord de mediere in care sa se mentioneze ceea ce doresti de la el. Este cel mai bun lucru pe care il poti face. Un proces pe o cauza relativ usoara, presupune timp (un proces se poate intinde pe parcursul mai multor ani,) bani, nervi, relatii stricate. Prin mediere castigi timp, relatii necompromise, bani. Doar trebuie sa te gandesti daca ceea ce ti s-a intamplat poate fi rezolvat cat mai usor si bine pentru tine.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asteapta sa fii chemat. Daca esti nerabdator te poti interesa la politie.

| neutrino a răspuns:

Asteapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil dosarul este inca in lucru, vorbeste cu avocatul tau sa inainteze dosarul in instanta unde ceri daune morale, cheltuieli de judecata si medicale.

| Joker11 a răspuns:

Astepti sa fii citat, apoi deja vei vedea, poate te intelegi cu stapinul si fara avocat.

| fuckbbi a răspuns:

Astepti sa fii citat, apoi deja vei vedea, poate te intelegi cu stapinul si fara avocatwinking Nu trebuie sa te grabesti!

| FetitzaDulcetzica a răspuns:

Mai bine asteapta....nu te grabi

| DjJoeikka a răspuns:

STOP! Nu te razbuna pe stapan. Incearca sa ajungeti la o intelegere pe calea amiabila. Gandeste-te ca poate cand o sa fii mare si tu o sa patesti asa ceva si nu o sa iti pice chiar bine cand iti vine citatia frumusel intr-un plic. Daca nu stiai Politia Romana greu mai trimite plicuri cu amenzi etc din cauza fondurilor. Tatal meu lucreaza in MAI.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DjJoeikka):

"Nu te razbuna pe stapan" - Dar pe cine?
Daca era un animal flamand, fara stapan, nu musca.
Un caine inseamna o responsabilitate.
Daca te raneste o masina in trafic, nu depui plangere/chemi politia, ca soferul e "mare" (si iresponsabil), si trebuie sa-ti fie mila de el, ca n-a avut intentia asta?
Si nu exagerez cu comparatia, atat un caine, cat si o masina, pot fi letale, daca posesorul/stapanul e idiot!

| neaivan explică (pentru DjJoeikka):

Situatia este in felul urmator. Cainele sarise la copilul meu de 3 ani. in ultimul moment am intervenit. nu am vazut ca este caine acolo. pancarda sau alt semn nu avea care sa justifice prezenta unui ciobanesc pe acolo.

| SteelShadow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Zici tu, dar daca pur si simplu iti rupe cainele lesa sau zgarda in timp ce e la plimbare, asta tot înseamnă ca stapanul e idiot? Gândește-te ca-i doar o greșeală, o pura întâmplare! Câinii mai scapă din curți: sapa sau sar gardul. Iar daca aceea e prima oară cand pațești asta si nu știai ca se poate întâmpla asta înseamnă ca esti un stapan iresponsabil?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SteelShadow):

DA!
Cainele e o responsabilitate. Se educa si se pazeste. Nu esti in stare sa faci astea doua, esti bun de plata. In state mai civilizate intri si cateva luni pe la racoare pentru astfel de greseli.
Un caine care rupe lesa la un stapan care e in stare sa tina un caine, nu mai ajunge cu toate coastele acasa.
Stiu ca se intampla, dar nu exista scuze pentru asta.
Am un prieten cu un ciobanesc care are cel putin 1m inaltime (in 4 labe), si pazeste curtea. Ala daca ar ataca un om, se ridica in 2 labe pe el si face 'pagube' similare unui atac de urs. Ce-ar fi daca prietenul meu ar fi idiot, si ar scapa namila aia la el in cartier (zona plina de pensiuni si turisti)?

| SteelShadow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si eu am tot ciobanesti aproape 2 m cand se ridica in doua labe. Sincer nu cred ca ai dreptate. Sunt unele chestii neprevazute care se pot intampla din greseala si nu ai niciun control asupra lor pana nu o patesti! Cred ca nu ai caini sau daca ai sunt de talie mica si nu au ce le face oamenilor.