| catafasfas a întrebat:

Salutare...Acum 4 luni m-am abonat la UPC..Nu sunt multumit de serviciile lor si vreau sa reziliez contractul...Astazi un casier de la un sediu de platit facturi mi-a spus ca nu pot sa reziliez contractul deoarece sunt OBLIGAT sa il tin 24 de luni! :/ Cum vine asta? Nu exista nici o modalitate de reziliere?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Rezilierea Contractului se poate solicita ORICÂND!

Bănuiesc că acel Contract a fost încheiat pe o perioadă MINIMĂ de 24 de luni ( 2 ani ).

Dacă îl reziliezi unilateral, mai devreme de scurgerea celor 24 de luni, atunci vei fi OBLIGAT/Ă să PLĂTEŞTI contravaloarea serviciilor aferente lunilor rămase ( până la cele 24 din perioada minimă ) sad
Deci, NU ai nici un câştig...

În acest caz, va trebui să depui ( personal ) o Cerere la sediul principal al UPC, la Registratură şi să CERI un nr de înregistrare.
Sau, poţi trimite Cererea prin poştă ca Recomandată cu Confirmare de primire ( pe cartonaş/plic să precizezi că este Cerere de reziliere Contract ).

Contractul se va rezilia după ce vei primi confirmarea din partea UPC, în luna următoare depunerii Cererii şi după ce achiţi contravaloarea serviciilor pe lunile rămase din abonamentul minimal.

Dacă aştepţi până la scurgerea celor 24 de luni, atunci NU va mai trebui să plăteşti acea diferenţă/despăgubire.

În acest caz, Cererea de reziliere a Contractului se trimite cu minim 30 de zile înainte de expirarea celor 24 de luni - în caz contrar, abonamentul se prelungeşte pe încă 24 de luni...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i adevarat ce a spus casierul, poti oricand rezilia contractul, doar ca s-ar putea sa platesti o despagubire.
Citeste cu atentie contractul si o sa gasesti clauze in legatura cu rezilierea.

| express11 a răspuns:

Te duci la opc si le faci reclamatie in care specifici ca nu esti multumit de serviciile lor, si nu iti dau voie sa reziliezi contractul, dar trebuie sa ai motive intemeiate,. citeste legea consumatorului.