| Albeert a întrebat:

Salutare, am 15 ani si peste 3 saptamani vreau sa plec in Italia singur la maica-mea. Am procura facuta de acu un an valabila din 01.07 si vreau sa va intreb daca mai trebuie neaparat insotitor (100E); plus ca am mai calatorit de multe ori cu avionul si stiu sa ma descurg si singur.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu "procura" ci "declaratie notariala"--- procura este altceva! Procura se semneaza de catre ambii parinti si trebuie indicat un insotitor.
Continutul si forma declaratiei notariale o poti gasi, in format pdf, pe site-ul Politiei de frontiera urmand pasii: conditii de calatorie->cetateni romani minori:http://www.politiadefrontiera.ro/

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa ai un insotitor major. Acesta poate fi si personalul de bord de pe avion. Este adevarat ca unele companii aviatice solicita o taxa pentru aceasta dar asta este, trebuie s-o platesti.

| Diiana232997 a răspuns:

Nu poti iesi din tara singur, minor fiind.

| Albeert explică (pentru Diiana232997):

Thank you Genius >.< stiam deja asta

| Diiana232997 a răspuns (pentru Albeert):

Ti-am raspuns la intrebare GENIUS, nu poti iesi SINGUR!

| zPicCoLo a răspuns:

Din pacate nu poti trece granita fara un adult langa tine