| wizard92 a întrebat:

Am 19 ani si am luat amenda pentru deranjarea linistii 500 lei. As vrea sa stiu ce se poate intampla daca nu o platesc?

Răspuns Câştigător
| 20jmy a răspuns:

Pai, nu prea poti patii nimic, dar in cazul in care treci cv de pe un nume pe altu, un imobil, o masina trebuie platita. si in caz ca vrei sa nu afle mama ta trebuie sa o platesti, pentru ca ea cand va merge sa plateasca impozitu la ap sau masina ii v-a spune casierita ca figurezi ca dator. dar de patit nu ai ce sa patesti doar e Romania laughing

| wizard92 explică (pentru 20jmy):

Daca am luat amenda pe 13 Ianuarie, o sa vina la impozitul de anul viitor nu?

| CoraPersefone a răspuns (pentru wizard92):

Ai vrea tu! deja iti apare la impozit amenda! si va avea penalizari de la o luna la alta! nu patesti nimic grav, dar datoria se acumuleaza si in cele din urma tu, sai parinti va trebui sa o platiti pentru ca statul nu te iarta nici macar de un leu! se va ajunge la somatii postale care le vei primi acasa, pe numele proprietarului de apartament/casa sau imobil in care tu locuiesti acum

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti si nu te pot executa silit din lipsa unor bunuri mobile (sume de bani ori alte bunuri) poti fi condamnat la munca in folosul comunitatii. Te sfatuiesc sa platesti. Numai bine!

| CoraPersefone a răspuns:

De plata oricum nu scapi! daca amenda nu este platita, ea va intra automat la impozitul pe locuinta (adica pe adresa care o ai tu trecuta in buletin) si odata tot va trebui platita, vrei nu vrei! Daca mergi la trezorerie si o platesti in termen de 72 de ore, atunci e la jumatate. Astea-s amenzile. Eu am luat o amenda amarata pentru ca nu am purtat centura in timp ce eram la volan, si pe moment nu am avut bani sa o platesc, dar acum la inceput de an, am fost nevoita, altfel intram la penalizari de intarziere

| andreidraga a răspuns:

Fiindca esti major, daca nu ai bunuri pe numele tau nu prea iti fac nimic. Nu se complica sa te duca la racoare. Dar e bine sa o platesti si scapi de probleme.