| cosminbit a întrebat:

Salutare, am avut un iphone X la care am avut asigurare pe el la Vodafone. Telefonul il am de 2 ani si l-am spart, l-am dat la asigurare sa il inlocuisca dupa aproape 2 saptamani m-a sunat un reprezentant Vodafone sa duc sa imi ridic telefonul cand am luat telefonul schimbat era un iphone 11 pro de 256 gb, dupa vreo sase ore m-a sunat tot de la el ca e o greseala nu am inteles prea bine zicea ca a gresit servisu si a inlocuit telefonul gresit. Intrebarea mea ce e de facut sa il pastrez fiind greseala lor sau sa il returnez in inapoi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

L-ai putea pastra legal doar la intelegere ci firma de service si platind diferenta de pret.
In caz contrar va trebui sa-l restitui si vei primi telefonul tau. Daca nu-l restitui in maximum 10 zile iti pot face plangere penala, conform art.243, alin.(2) din Codul penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu îl returnezi de bună voie, o să-l recupereze ei oricum. Dar cu oarece consecințe legale neplăcute pentru tine.
Tu decizi prin ce metodă vrei să renunți la el.

| Denisa0954 a răspuns:

Normal ca trebuie sa il returnezi. Nu este bunul tau, iar greseli fac toti oamenii