| TR_Remus_2001 a întrebat:

Salutare. Am condus fără permis vreo 4-5km pe un drum DJ105A si m-a oprit politia. Nu am consumat alcool, am fost la secție am dat ceva declarații. Sunt înscris si la școală de șoferi si in data de 29 am sala (teorie) sunt ceva șanse sa scap fără sancționări mari? Mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista posibilitate mare sa scapi cu suspendarea executarii pedepsei cu inchisoarea (pedeapsa stabilita de Codul penal fiind de la 1 an la 5 ani inchisoare) dar permisul de conducere (daca l-ai obtinut pana la condamnarea definitiva) iti va fi anulat. Daca nu l-ai obtinut pana atunci nu te vei mai putea prezenta la examinare, conform Codului rutier, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."
Daca permisul iti este anulat vei putea sustine examinarea abia dupa trecerea unui an de la data hotararii definitive de condamnare.

| Violleta2022 a răspuns:

Legea spune asa:
"Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere, se pedepsește cu închisoarea de la 1 la 5 ani".

Sincer, nu stiu ce ai invatat tu la LEGISLATIA RUTIERA, fiind clar ca nimic, odata ce nu ti-ai dat nici macar interesul sa citesti legile si regulile de circulatie, ca sa stii macar, ca-i ilegal sa sofezi fara permis de conducere.
Scuze nu ai, iar pentru faptul ca ai incalcat legea, pedeapsa este dosar penal si inchisoare de la 1 la 5 ani.

Oare a meritat sa incalci legea?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant cand ai examenul. Fix irelevant. Conducerea fara permis pe drumul public e infractiune, deci probabil ai sa primesti o pedeapsa cu inchisoare cu suspendare

| Nemessys a răspuns:

Faptul ca esti la scoala de soferi, asta nu te scapa deloc de sanctiune.

Conducerea fara permis pe drumurile publice, se sanctioneaza cu inchisoarea de la 1 la 5 ani.

Puteai sa ai si maine traseul, e fix degeaba ca esti la scoala de soferi. Legea nu te iarta.
Tu nu te-ai gandit putin la riscurile pe care ti le asumi atunci cand conduci pe un drum public fara permis?