| TPuuuuUHelp a întrebat:

Salutare. Am cumpărat o mașină și au trecut 30 de zile de când am efectuat contractul vânzare cumpărare, în acest timp am înscris mașina pe numele meu la primărie, nu și la politie, acolo având programare peste o luna. Întrebarea este, Voi primi amenda de la politie dacă am pe spatele talonului înstrăinat către... Dar nu și data?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu m mers doi ani cu o mașină cumpărată și neînregistrată pe numele meu (că n-am avut bani și de taxa de mediu) și n-am pățit nimic. Era mai delicat la RCA, dar s-a rezolvat (în vederea înmatriculării).

| CatalinMRD a răspuns:

Salut,uite aici un aliniat:`` Noul proprietar are obligaţia de a înmatricula autovehiculul în 30 de zile de la data încheierii facturii de vânzare-cumpărare. Altfel, dacă eşti oprit în trafic ţi se va reţine certificatul de înmatriculare şi vei primi o amendă de 480 - 640 de lei. În plus, doar persoana înscrisă în certificatul de înmatriculare poate să îl ia înapoi", afirmă Ciprian Sobaru, şeful Serviciului Rutier Constanţa. ``