|

Salutare! Am cumpărat un telefon stricat de la un amanet și pentru a recupera paguba am vândut telefonul la alt amanet. Ce as putea sa pățesc pentru acest lucru? Este înșelăciune?

8 Raportează Evaluează
8 răspunsuri:
| a răspuns:

Nu se va intampla nimic, dar in ce sens era stricat? eu cred ca e cusuta cu ata alba si eu cred ca tu l-ai dat direct asa stiind ca prezinta defecte ascunse nu ca ti l-ar fi vandut asa vreun amanet, este?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru Simpatik):

L-am cumpărat și eu la randul meu defect, am specificat in întrebare.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Si ala de la amanet asa prost e, nu a verificat telefonul inainte?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru suntserios):

Poate o avut nevoie de piese sau cine stie altfel asa ma gandeam si eu. si poate o dat bani putini

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Pai aia nu o vazut ca e stricat?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru cfrtobias):

Nu a observat

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Art. 10. Debitorul raspunde pentru viciile ascunse ale bunurilor predate creditorului.

Art. 8. Debitorul garanteaza ca bunurile prevazute in anexa 1 a prezentul contract sunt proprietatea sa sau ca are asupra acestora un drept de creanta raspunzand personal creditorului, fiindu-i prezumata buna credinta la incheierea prezentului contract.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Corect.cel mai simplu era sa il returnezi sau sa il schimbi.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează