| smaly a întrebat:

Salutare.
Am doua intrebari!

1. Cum pot deveni politist in Italia? Sunt din Rep Moldova am 21 de ani. Am Bacalaureatul dat.
2. Am absolvit Colegiu de Transport din Moldova singurul din Md ne da posibilitatea sa lucram in Franta si in alte tari Eurpoene care recunosc Diploma de studii.
Eu am studiat la colegiu specialitate Diagnosticarea auto. Deci in Italia pot so traduc sa ma angajez in calitate de mecanic?
Am cetatenie Romana.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Obții și cetățenie italiana dacă vrei sa fii polițist acolo

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Polițist în Italia, trebuie să ai cetățenie italiană.
Dacă specialitatea dtale te-a învățat să repari mașini, poți.
Dacă găsești loc de muncă în specialitate când ajungi acolo, diploma este un avantaj, dar nu o garanție.

| Panamax a răspuns:

In Italia nu prea se cere diploma.
Doar proba de lucru.
Iar banii pe masura priceperii.
Dar sa stii ca romanii nu sunt priviti chiar bine in Italia.
Cel putin de 3 ori pe saptamana o sa auzi la stiri de un roman ca a violat, jefuit, furat ceva.
Ar fi bine sa inveti limba mai intai.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Politist nu ai cum, deoarece trebuie sa ai cetatenia tarii in care vrei sa mergi. Daca ai diploma de mecanica, poti lucra oriunde in europa, doar sa te primeasca. Nu te duce acolo. Du-te in Franta, Germania, Anglia.

| smaly explică:

Citi ani se studiaza? acus caut pe net