| Xray2000armandboss a întrebat:

Salutare, am fost prins la volan cu 0.24 alc și pozitiv la thc. Imi poate răspunde cineva care a trecut prin aceeași situație cât timp a durat tot procesul si ce sentință a primit? Ps: Mi-a zis gaboru' pentru a micsora timpul de asteptare, sa imi platesc analizele de la inml, altfel pot sta si 2-3 ani pana la venirea rezultatelor, fapt pentru care am zis ca le platesc si am primit foaia. Am sunat la inml ca sa intreb cat ma costa analizele si mi-au spus ca abia peste o luna sa sun ca sa imi vină analizele, intrebarea mea este, de ce mi-a zis gaboru' ca dureaza 2-3 ani venirea rezultatelor si care este prețul? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul poate dura si 1 an iar condamnarea depinde de mai multe imprejurari: ce va reiesi din analize, daca esti infractor primar sau recidivist, comportare in timpul urmaririi penale, etc.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."
Cel mai bine pentru tine este sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul, bineinteles daca din analiza va reiesi ca ai condus sub influenta drogurilor si/sau alcoolului. In acest caz pedeapsa se reduce cu o treime.
Nu stiu de ce politistul ti-a spus ca analizele dureaza 2-3 ani, nu este adevarat, poate maximum 2-3 luni.

8 răspunsuri:
| Pantagruel a răspuns:

1 lucru e sigur... Sa n-ai incredere in ce a zis curcanul. Nu inteleg chestia cu platitul. Cauta neconcordante in procesul verbal. Am castigat o contestatie pentru ca sticletele trecuse gresit strada in el.

| Xray2000armandboss explică (pentru Pantagruel):

Hmm. Cum pot face rist de procesul verbal? L am intrebat pe gabor daca pot sa i fac o poza sa il am si eu si mi-a spus ca nu.

| Pantagruel a răspuns (pentru Xray2000armandboss):

Pai trebuia sa iti dea copia.

| Xray2000armandboss explică (pentru Pantagruel):

Nu am primit asa ceva. Ai idee cum pot face rost de ea?

| Pantagruel a răspuns (pentru Xray2000armandboss):

Cel mai probabil il vei primi prin posta. De la momentul in care primesti copia ai 15 zile daca vrei sa faci contestatie.

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Confunzi procesul verbal cu dosarul lui penal.

| Pantagruel a răspuns (pentru suntserios):

Da, am vazut. Deci in cazul meu a fost alcoolemia mica.

| Xray2000armandboss explică (pentru Pantagruel):

Și la mine 0.24 e mare?