| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Am împlinit 18ani și încă sunt la școală și as vrea sa îmi trec alocația pe card, ce trebuie sa fac, de ce am nevoie?
Menționez ca nu am card.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mergi la o unitate bancara, cu cartea de identitate si soliciti un card de debit. Apoi mergi la secretariatul scolii si completezi cererea de alocatie in continuare si pe aceasta indici ca alocatia sa-ti fie depusa in contul de card, indicand banca si codul IBAN al contului. Cererea se trimite, de catre scoala la APIS din judetul tau si alocatia iti va fi virata pe card.

2 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Te duci cu buletinul la cea mai apropiată bancă de şcoală sau mai bine de casă, acolo ţi se va deschide un cont îţi vor da un card şi îţi vor spune ce trebuie să faci mai departe.

| Donsavas a răspuns:

Parerea mea e că nu ar trebui să te complici. Dacă vrei cont bancar, iti faci si apoi îl alimenteze tu lunar cu alocația, fără transfer. Deși ai putea să i strângi si la tine acasa, nefiind o sumă mare pentru a nu mai plăti la banca. Succes la scoala!