| criscris200 a întrebat:

Salutare, am inceput scoala de soferi, categoria A(am 26 ani) si acum 3-4 luni, am schimbat permisul romanesc(am categoria b), in cel britanic. Doar ca am reusit si l-am pierdut. In momentul actual, instructorul mi-a sugerat "sa-l schimb" pe cel pierdut, intr-un permis romanesc, pentru a putea termina categoria A. Doar ca nu vad logica, eliberarii unui permis romanesc, avand in vedere ca dupa ce termin cu scoala de soferi, o sa mi se elibereze alt permis romanesc. Daca ma poate elucida cineva exact cum ar trebui sa procedez, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu conduci nimic pe drumurile publice poti astepta pana ce vei obtine si categoria A si pe noul permis sa-ti fie trecuta si categoria B.
Daca vrei sa conduci legal pe drumurile publice va trebui sa declari pierdut permisul de conducere si sa soliciti eliberarea unui duplicat, conform Ordinului MAI nr.123/2013.

| criscris200 explică (pentru Ioandelasal):

Deci, in concluzie, nu este obligatoriu sa scot acum un alt permis romanesc, atat timp cat nu conduc, corect? Dar trebuie sa-l declar la politie pierdut? Sau cum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru criscris200):

Nu este obligatoriu.
Poti sa-l declari pierdut daca vrei sa obtii un duplicat.