| xbox360 a întrebat:

Salutare, am nevoie de ajutor si nu știu la cine sa apelez. Ideea este ca eu împreună cu soția nu ne mai înțelegem deloc si vrem sa divorțam. Eu in urma cu 2 ani am făcut un credit pe 30 de ani prin prima casa si am trecut-o coproprietar. Eu nu mai imi doresc aceasta locuinta si deocamdată vreau sa ma mut la părinții mei, insa soția dorește aceasta casa. Problema este in felul următor ca am achitat aproape 15. 000lei avansul și nu am cu ce sa dovedesc ca am plătit doar eu si aceasta dorește ap si automat pensia alimentara care aia e normala + ca am schițat luna de luna jumătate din rata. Știu ca locuințele luate prin prima casa se pot vinde doar peste 5 ani. Mai pot sa recuperez acum vreo suma sau soția câștiga tot?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La divort se face partajul bunurilor comune, inclusiv a casei.
Daca sotia doreste casa atunci trebuie sa-ti plateasca sumele achitate de tine pentru casa pana in prezent si sa preia intregul credit ramas de achitat.
Se poate face compensarea si cu alte bunuri comune, daca exista, respectiv in schimbul sumelor pentru casa sa primesti integral alte bunuri, respectiv masina, bunuri electrocasnice, electronice, etc.
Este bine sa va intelegeti, daca nu va intelegeti partajul se va face prin judecata si veti cheltui bani in plus, timp si sentimente negative.

Bula
| Bula a răspuns:

La partajare se impart in mod egal bunurile dobandite in comun.
Pana acum, ati achitat o parte din pretul casei, in contributie comuna.
Daca sotia pastreaza casa, atunci trebuie sa-ti plateasca jumatatea ta de contributia achitata pana la momentul divortului, respectiv sa preia pe numele ei plata ratelor restante.
Daca nu ai cum sa dovedesti surplus de contributie (avansul, in cazul tau), atunci se considera aport comun si vei primi doar jumatate din suma inapoi.

| sierra1 a răspuns:

Nașpa: impărțiți totul frățește (adică bunuri dobândite in timpul căsătoriei)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai depus d-ta banii în bancă, aceasta este o dovadă că sunt ai tăi. Soția nu câștigă tot în nici un caz, dar pentru partea ta, va trebui să lupți în justiție cu ea, cu ajutorul unui avocat.

| Mopmop a răspuns:

Daca ai ajuns la concluzia ca nu mai merge casnicia intre voi da divort in mod elegant.
Referitor la casa... sunt doar niste pereti...
Daca maine mori sau chiar acum cand citesti raspunsul meu, crezi ca iei ceva dupa tine?
Avand asta in minte, nu iti ramane decat varianta sa fii DOMN pana la capat si ceea ce se cuvine copilului sa ii dai.
Imi pare rau sa citesc despre situatia ta inda fii tare. Viata nu se termina cu un duvort...