| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am niste probleme la locul de munca, de o vreme seful meu imi cauta defecte si mereu imi scoate in evidenta lucrurile mele negative si incepe sa ma exploateze la locul de munca, dar ii si intoarce pe alti colegi impotriva mea. Eu caut alt loc de munca si cineva imi spunea ca la noul loc de munca imi va trebui o caracterizare de la seful meu.
Partea nasoala este ca acum sunt descurajat, pentru ca daca seful imi face o caracterizare negativa nu ma mai angajeaza nici dracu. Raman pe drumuri si nu am o situatie materiala prea buna, lucrez pe salariul minim pe economie si abia daca pot sa am bani de pe o luna pe alta...
Stau cu frica sa nu cumva sa imi faca caracterizare negativa, ca m-a amenintat odata cu o caracterizare negativa. Nu stiu ce as putea sa fac, sunt disperat...

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nevoie de nicio carcaterizare, pisa-te pe el si pleaca dupa ce iti iei ultimul salariu, fara preaviz fara nimic.
Daca vrei sa ii faci si rau si stii dedesubturi mergi si la ITM cand pleci si depune o declaratie acolo cum s-a purtat cu tine si ce mai stii in neregula de firma, sa ii faca astia un cadou frumos : un control si vreo 3.800 de lei amenda asta la ceva minor gasit in neregula.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Caracterizare, haha. Numai la comunisti nenorociti. Sau ca sa isi justifice jobul pitzi de la HR. Nici un patron sanatos la cap nu vrea caracterizare de la fostul.
2. Stai calm, iti faci probleme degeaba.
Si intr-un final, stai calm. Ce zona, in ce domeniu lucrezi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu ai habar citi bani dai la stat ca si angajator daca nu faci evaziune? O fi idiot ca om patronul lui, dar nu fa presupuneri imbecile cu zgircenia. Si in plus, ca idiot care chiar da bani ca boul la stat si primeste in schimb multa multa muuuulta mu1e, amaritilor care abia tin citiva angajati si nici ei nu pleaca cu zeci de mii de euro acasa le dau dreptate.

| ionutx02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E o presupunere chiar buna, nu imbecila cum spui tu. Un patron adevarat are angajati care produc ceva calitativ si asa are si bani mai multi sa dea la stat si angajati. Daca nu are posibilitate sa ofere un salariu mare la angajat nu inseamna ca are voie sa isi bata joc de el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ionutx02):

Un patron adevarat are parte de un climat fiscal predictibil ca sa isi poata face planuri de crestere pe termen lung. Sa iti zic cum am aruncat niste bani pe geam ca sa fac dosarul si cum ma plimba imbecilii astia de aproape un an pentru 2000 EUR? Au fost altii cu finantari din pandemie de 15-20000 EUR care au dat faliment pentru ca s-au bazat pe imbecilii de la stat si ajutorul lor de c*cat. Gindeste-te ca esti in Romania, aproape TOTI consumatorii vor ieftin. Eventual bun, da' sa nu fie scump. Daca e bun si scump, nu e bun, ca au vazut undeva ei mai ieftin. Uita-te pe niste grafice de productivitate si salarizare pentru Europa si o sa intelegi mai bine... P.S. Patronul lui e doar un dobitoc, faptul ca e zgircit sau nu e irelevant, nu crezi?

| ionutx02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iti dau dreptate aici.

| johnnny123 a răspuns:

Stai linistit, nu toate firmele cer referinte de la fostul angajator. De fapt marea majoritate nu cer, mai ales cand vine vorba despre pozitii de incepatori.

| nicunicu3 a răspuns:

Man,daca esti de ex casier la profi sau etc daca te duci la lidl nu o sa sune man pe un **** de salariu si un job asa de jos, daca erai reprezentant bere sau coca cola, pepsi da de ex daca eu ma fac reprezentant, reprezentantul meu are o parere foarte buna si m-ar recomanda asta inseamna caracteruzare nu ca sefu de la firma cutarescu pana mea nu, el doar te ameninta.Si vrea sa te schimbe pe postu ala, mi-a zis o data cineva ca a fost schimbata la raionul de legume de la conserve o femeie un pic batrana si a schimbat-o pe aia tanara care sefu voia sa o **** si ii facea exact ce iti face tie acum asta, adica se intelegea bine erau prieteni cu ala dinaintea ta.Ea a facut urmatoru lucru a scos expiratele de la raft a facut poze ca erau in spate si cica ala sefu ar fi scos el alea si i-a arat dovada ia ma macamiai si a supt pana ala si cu directoru langa el, trebuie sa aduci dovezi ca faci ce e bine in fata celui mai mare si ca te jigneste si aia dai in pana ce se baga ei sa suga pana angajati, colegi.Prezinta ca asta te jigneste bataie de joc te pute sa muncesti mai mult si arati filmare sau ceva dar sa nu fie mana in mana chiar daca faci asta o faci inainte sa dai demisia.Si in regulamentul angajatului nu este voie sa se atraga atentia, doar daca nu faci ceva bine, daca ai facut ceva bine si este un pic gresit nu este neaparat sa faca ca disperatu, filmeaza si dai dovezi cand pleci sau cand vrei. Daca devii reprezentant adica un fel de sef la mai mult angajati poate sa ceara la aia care ai lucrat parere.In rest pana.