| valev a întrebat:

Am o intrebare. Am absolvit liceul in 2010, am depus actele pentru somaj in luna august, pe 10 August 2010 (e si data la care scrie ca am fost pus in drepturi), iar apoi am fost la prima viza in Octombrie (unde am luat si prima indemnizatie de somaj), tot asa pana in Februarie (a 5-a viza) cand mi s-a spus ca pe 28 Februarie trebuie sa depun carnetul de somaj la AJOFM intrucat expira, intrebarea mea este, dupa ce expira carnetul de somaj pot sa mai primesc indemnizatia si pe a 6-a luna asa cum scrie in lege?! Eu am luat pana acum banii decat pe 5 luni, iar conform legii mai am dreptul sa iau o luna indemnizatia de somaj. Astept un raspuns. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul sa primesti indemnizatia de somaj pe 6 luni, daca ai primit-o pe 5 luni o s-o primesti si pe luna a sasea, in luna martie. Numai bine!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la a doua intrebare ti l-am dat pe privat. Numai bine!

| valev explică:

Multumesc mult, ioandelasal!

| valev explică:

Mai am o intrebare, este normal (posibil) ca acel carnet de somaj sa expire inainte sa primesc si ultima indemnizatie de somaj? Va intreb pe dumneavoastra deoarece imi inspirati mai multa incredere iar sa intreb personalul de la AJOFM mi se face oarecum scarba de atitudinea lor. Multumesc!