| StefanAdrian911 a întrebat:

Salutare. Am o intrebare, la care sper sa imi raspunda cineva care se pricepe in domeniu:
La momentul de fata am 15 ani, si am un talent pe care doresc sa il folosesc in a face si bani. Fotografia, mai exact. Am o pagina de Facebook, site, ma rog. Vreau sa fac bani din sedinte foto, etc, servicii foto intr-un cuvant.
Nu sume mari, 10-15 lei pe sedinta. Pentru mine se pot numi bani munciti, mai mult fac asta pentru experienta de viitor.

Se numeste ilegalitate daca iau bani de pe urma acestor servicii pe care le prestez?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal si comiti 2 infractiuni: exercitarea unei activitati fara autorizatie si evaziune fiscala.
Pentru a fi in legalitate trebuie sa fii cel putin PFA (persoana fizica autorizata), sa declari veniturile obtinute si sa platesti taxele si impozitul aferent. Si obtinerea calitatii de PFA se poate face numai dupa 18 ani.

| StefanAdrian911 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi happy Mi-am pus in plan ca la 18 ani sa aplic pentru acest lucru. Pana atunci voi face un curs de fotografie acreditat, ca am inteles ca este necesara o diploma la acest PFA.

| Superior a răspuns:

Fara suparare, dar nu prea e talent asta.

| Daria0123456789 a răspuns:

Se numeste ilegalitate daca nu oferi si un document fiscal in urma primirii banilor.