| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o intrebare, pentru cei care ati inteles care e treaba cu salariile perioada asta.
In perioada asta de coronavirus se mai primesc salariile? Sau se primesc dupa ce trece perioada aceasta? Daca nu se vor mai primi cum platim utilitatile: curent electric, gaz, apa? Si daca se vor primi salariile cum se vor primi? Primim doar 75%? Stiu ca asta cu 75% este la cei care au un salariu mediu pe economie. Treaba asta cu 75% din salariu este valabila si la cei care iau un salariu minic pe economie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrezi primesti salariu normal, ca in lunile anterioare.
Daca esti in somaj tehnic primesti 75% din salariul tau brut, dar fara ca baza de calcul sa depaseasca salariul mediu pe economie, chiar daca ai avea salariul brut mai mare decat 5.429 lei, salariu net 4.072 lei.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Daca lucrezi si in perioada asta, vei primi salarul in mod normal la data stabilita de angajator. Daca esti in somaj tehnic, asta inseamna ca vei fii platit cu 75% neimpozabil ( daca de ex ai salar de 10000 de lei vei lua in mana 7500 de lei) fara a presta serviciu in perioada cat vei sta acasa. Da, si cei care au salarul minim beneficiaza de aceasta facilitate (inca este in favoarea lor ca sa zic asa pentru ca daca ar fi in perioada normala de lucru ar fi platiti cu vreo 65% din salarul brut).