| kostyyy26 a întrebat:

Am o intrebare pentru cine ma poate lamuri si pe mine: daca o persoana lucreaza 6 ore pe zi de l-v si sambetele una da una nu; se considera part-time si nu se poate pune minimul pe economie pe contractul de munca? sau angajatorul are voie sa-i treca mai putin decat minimul pe economie sau cum e ca nu am nici cea mai mica idee?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul minim garantat la plata este pentru o norma intreaga, respectiv de cca 169 ore pe luna (40 ore pe saptamana), conform HG 23/2013, pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Ori acea persoana, in situatia expusa de tine lucreaza intr-o saptamana 36 ore iar in alta 30 ore. In cazul expus angajatorul ii poate da, in mod legal, mai putin decat salariul minim, in functie de numarul de ore lucrat intr-o luna.

| CataC a răspuns:

Salut
Norma intreaga este de 40 ore saptamanale, tu ai 30-36.
In alta ordine de idei, daca vrei salariu mai mare singura sansa este sa ceri asta angajatorului. Daca refuza asta e sau poti schimba locul de munca.
Nu-i forta mana ca nu esti de neinlocuit.
Bafta

| ioanionel a răspuns:

Ce e sub 40 de ore pe saptamana e norma partiala, salariu minim pe economie e raportat la norma intreaga, pentru norma partiala se calculeaza proportional.

| AgathaRo a răspuns:

Norma intreaga este de 8 ore.