| denisbucuresti a întrebat:

Salutare, am o întrebare pentru cineva. Dacă cineva a fost divorțat și in mijloc ca de obicei exista un copil și tatăl tot a susținut ca copilul nu este al lui și tot a cerut femeii sa facă testul ADN și ea nu a vrut sa facă și acum a trecut 1 an de zile și omul nu a platit nimic, ce poate sa facă femeia? Oricum nu s-au mai auzit de 1 an, va rog cineva care este in tema sa răspundă, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fosta sotie il poate da in judecata pentru obligarea la intretinerea copilului. Se prezuma ca fostul sot este tatal copilului si aceasta prezumtie legala poate fi rasturnata doar printr-o actiune in tagaduirea paternitatii.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Îl dă în judecată pentru calculul alocației de întreținere și omul va trebui să plătească. Sau să meargă la bulău.
NU contează dacă e sau nu copilul biologic, atât timp cât în acte ele e trecut ca fiind tatăl.