| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o mare problema. Sunt dascal angajat la o biserica langa orasul unde locuiesc. Va rog daca se poate care are de gand sa faca mistouri si glume de rahat sa le faca in alta parte.
Sunt angajat de un an acolo cu carte de munca, la inceput totul mergea bine, pana in primavara cand preotul a inceput sa imi zica ca nu fac bine ceea ce fac eu aici, si mereu imi cauta greseli si imi reproseaza ca nu fac bine ceea ce fac eu la biserica, fac ordine in biserica, curatenie vineri cand urmeaza sa fie duminica slujba, prin curte ce mai este de facut fac acolo cum trebuie totul si mai vine un baiat de la biserica sa ma mai ajute la treaba pe acolo.
In jurul bisericii sunt multe flori plantate, si trebuie udate cel putin de 2 ori pe saptamana si vin si le ud seara, sau dimineata devreme la 7.
Zilele trecute am avut o problema la fantana de langa biserica si am cautat sa iau apa din alta parte pentru flori, iar azi preotul mi-a zis ca de abia asteapta sa primeasca reclamatii de la oameni din sat impotriva mea. Dilema este ca oamenii din sat nu i-au zis preotului nimic, decat o baba care sta fix peste drum de biserica, pe care preotul a pus-o sa ma spioneze sa vada cand ajung la biserica si cat stau acolo. Preotul mi-a zis de multe ori sa ii dau mesaj pe telefon sau sa il sun cand merg la biserica si cand plec de acolo, eu nu am facut mereu treaba asta, ca nu stau sa ii dau raportu, ca nu sunt la politie.
Azi preotul dupa slujba mi-a zis ca a fost sunat de 2 baieti care zicea el ca l-au rugat sa ii angajeze ca si dascali la biserica, dar nu cred asta.
De cateva luni preotul tot vrea sa ma dea afara de acolo, si chiar acum 2 saptamani am patit ceva naspa: am avut o pomenire de 4 ani la cineva si a facut pomenirea in cimitir, preotul are mereu o geanta la el in masina si in ea isi tine mereu un vesmant, carbuni, tamaie, aghiazma si atunci nu mai avea carbuni si tamaie, el lasandu-le intentionat la biserica si certandu-ma pe mine ca de ce nu am adus eu tamaie ca e treaba mea (cu o saptamana inainte am avut o pomenire de 40 de zile la cineva si tamaia i-am pus-o eu cu mana mea la el in geanta) si nu m-a mirat faptul ca nu mai avea la el tamaia respectiva acolo. In afara faptului ca m-a facut idiot si prost ma tot ameninta ca imi desface contractul de munca.
Oare ce e de facut? Nu prea as vrea sa plec, ca o sa dureze sa imi caut un loc de munca dupa aceea.

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Trage-i-o lu' coana preoteasă! Dacă-i spune are un motiv în plus să scape de tine. Dacă nu-i spune înseamnă că i-a plăcut și poate îl calmează pe părințelu'!
Nu fac mișto de tine!

| Johny94c a răspuns (pentru gabicoo):

Du-te si canta la alta masa. Nu fac misto de tine nici eu

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai ai 2 variante: ori sa pleci si sa iti gasesti un alt loc de munca poate la o biserica invecinata sau alta meserie ori sa ramai la mila preotului care te joaca pe degete cum vrea el. Daca mai ramai oricum o sa iti faca viata imposibila.

| FaraNume1245 a răspuns:

Caută un alt loc de muncă, în timp ce ești angajat la biserică. Nu sta la biserică mai mult decât e necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare ce e de facut? Dureaza prea mult ca sa iti cauti loc de munca dupa aia? Dar sa mananci rahat de la preoțica o viata intreaga nu dureaza cam mult?
Eu zic sa iti iei salariul, si sa o tulesti. Daca esri om de treaba, si fazele alea nu s-au intamplat din cauza ca tu nu ti-ai facut cum trebuie treaba, ai sanse sa capeti ceva mai bun.
Exista oameni care stiu sa aprecieze seriozitatea, si sa nu isi bata joc.
Cauta in alta parte. Nu te bloca pe un singur post, ca si cum ar insemna totul.

| Daniel323 a răspuns:

Si credinta in Dumnezeu unde ai pierdut-o?

| Johny94c a răspuns (pentru Daniel323):

Daca esti ortodox si ai o idee buna spune-mi. Daca esti neoprotestant care se autodeclara "pocait" si se bate cu pumnii in piept urland in gura mare ca e mare prooroc sfant abtine-te de la a comenta aici. Nu am chef sa am discutii fara sfarsit cu tine

| Daniel323 a răspuns (pentru Johny94c):

Cred ca am inteles de ce vrea preotul sa scape de tine.Si are dreptate.