| frankyminune a întrebat:

Salutare,am o poveste destul de lunga dar ca sa fiu mai obiectiv am sa va intreb ce inseamna reziliere de contract?,in urma unui nevericit incident mi-am pierdut permisul de conducere si nu mai pot plati ratele de nevoi personale,am facut o cere la banca pentru amanarea platii ratelor insa aceasta a fost respinsa, de 3 luni nu mi-am platit ratele si recent am primit un apel telefonic de la un reprezentant ING in care ma somat ca daca in cateva zile nu o sa platesc o anumita suma, adica 16 milioane imi va rezilia contractul. ce inseamna acest lucru si ce urmari pot avea? sunt un om de rand asa ca am sa va rog sa imi explicati mai pe romaneste. va multumesc. promit ca dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau aceasta inseamna ca se va intrerupe contractul de credit dintre tine si banca si aceasta va incepe executarea silita, prin oricare dintre formele de executare silita prevazute de Codul de procedura civila, respectiv poprire pe salariu sau conturi din banci, executare silita mobiliara sau imobiliara, dupa caz.
Daca o sa platesti suma respectiva (se pare ca atat este restanta de pana acum) contractul poate continua si vei avea de platit, in continuare, numai rata lunara.

| frankyminune explică (pentru Ioandelasal):

Din pacate nu am nimic pe numele meu, deocamdata sunt liber profesionist si nici nu am cum sa platesc pana in luna lui iulie, atunci cred ca o sa fie primul salariu. exista sansa sa fac puscarie pentru aceasta neplata?, sunt foarte disperat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru frankyminune):

Fapta de a nu putea plati nu este infractiune si nici contraventie, asa ca nu vei face inchisoare si nici nu vei fi amendat. Vei avea de plata ceva mai mult, la ratele de credit si dobanda se vor adauga penalitati de neplata si, eventual, de executare silita, daca vor solicita aceasta.

| frankyminune explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc tare mult, mi-ai luat o piatra de pe inima. Exista sansa sa fiu dat in judecata dupa care sa fiu silit sa execut ore de munca in folosul comunitatii, adica sa muncesc in cadrul primariei la curatenie sau alte activitati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru frankyminune):

Ti-am spus ca nu, pentru obligatii civile, cum este si pentru credit, nu poti fi condamnat la nimic. Doar in cazurile de contraventii, daca nu-ti platesti amenda si nu te pot executa silit te pot condamna la ore de munca in folosul comunitatii.

| frankyminune explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult, mai linistit. o zi placuta iti doresc si un weekend cat mai frumos.