| notSXPB a întrebat:

Salutare!
Am o problema cu bursa sociala pentru facultate.
Am nevoie sa fac rost de o adeverinta de venit de la ANAF pentru tatal meu. Problema este urmatoare: el este originar din Bucuresti si are domiciliul in Bucuresti, dar locuieste si lucreaza in alt judet si nu exista nicio cale ca sa vina in oras pana joi. El nu este tatal meu biologic, ci adoptiv si asta face situatia mai dificila.
Intrebarea este urmatoarea: pot sa obtin o astfel de adeverinta pe numele lui pe care sa o iau eu si sa o solicit tot eu? Sau am nevoie de imputernicire, ceva? Am copia de pe buletinul sau, certificatul meu de nastere si certificatul lor de casatorie pentru a dovedi ca este casatorit cu mama mea, deci ca suntem rude.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ești minor?

| notSXPB explică (pentru Catrice):

Sunt major, am 19 ani, dar am nevoie pana joia aceasta de adeverinta.

| Catrice a răspuns (pentru notSXPB):

Poate găsești o tanti cumsecade și îți dă fără probleme. Dacă erai copil era o problema.

| Frank51 a răspuns:

De regula, in orasele mari ai nevoie de procura. Sunt ei mai toxici de cer procura pentru o amarata de adeverinta, de parca nu stiu ce ar fi. Dar spre exemplu in orasul meu natal nu cere procura.

| Iubireameamika a răspuns:

Ai nevoie de procura

| Iubireameamika a răspuns:

Ai nevoie de procura, foarte rar gasesti sa iti deea, doar sa ai relatii sau o doamna ok, de regula orice act se da persoanei in cauza sau doar daca ai imputernicire