| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am și eu o curiozitate.
Am văzut ca apar diverse știri cu un posibil război între Rusia și Ucraina. Dacă cumva și România va fi implicata în război toți tinerii peste 18 ani vor fi înrolați în armata și puși sa lupte? Ca în ziua de azi tinerii nu au mai făcut armata și cei care fac armata sunt putini. Dacă va fi obligatorie inrolarea în armata atunci cum vor proceda pentru apărarea țării dacă nu au ținut niciodată arma în mână? Cum va fi oare? Ar putea cineva în domeniu sa îmi spună și mie ce se va întâmpla în acest caz? Tinerii care au un loc de munca ce vor face? Dar tinerii care fac cursuri la facultate? Ce se va întâmpla cu ei? Ca nu cred eu ca cei neinstruiti vor fi trimiși la lupta în linia 1 sa fie mitraliați.

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa.
Conform art.3, alin.(5) din L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."
Nu vor fi chemati cei care nu indeplinesc baremurile medicale si alte cateva categorii. Si fii sigur ca nu vor fi trimisi pe front inainte de a fi instruiti.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca se va tine cont de baremul medical, pentru ca atunci mulți se vor sustrage și vor face rost de adeverințe medicale false care sa ii scutească de armată și pana la urma vor lua pe oricine la lupta. 2 săptămâni de instrucție și apoi tinerii sunt trimiși la luptă din păcate? și nu cred eu ca militarii profesioniști vor sta în prima linie la lupta, pentru ca acolo se moare pe capete

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ne ataca rusii (cica sunt pregatiti 120 mii de soldati) in 2 zile ne ocupa fara mare dificultate.
Pentru a avea o armata proaspat-recrutata, intai trebuie preparata mancare pentru ei (minim o portie pe zi). Oana ce se aduna cantitatea necesara (din import big grin ), trece o saptamana (fermierii nostri au aruncat recolta la gunoi, fiindca n-au primit pe ea cat a costat productia).
La fel s-ar intampla cu uniformele si nu numai...

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Mâncare pentru militarii ce lupta în război? Nu exista asa ceva. Ei au rezerve de mâncare, dar după ce își termina rezervele nimeni nu le aduce mâncare. Pe câmpul de lupta nu este regim de catering, acolo lupți sa supraviețuiești, sunt soldați care mănâncă chiar și odată la câteva zile, pentru ca nu le aduce nimeni mâncare. Oricum un război dacă ar fi cred ca nu s-ar mai tine cont de faptul ca unii sunt inapți medical pentru a întra în armată

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Mancare trebuie asigurata soldatilor chiar din ziua de inrolare!
O armata care nu poate sa asigure mancare si munitie soldatilor, a pierdut razboiul.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Treaba nasoala e ca muniția o poarta soldații cu ei în ghiozdanele lor, mâncarea la fel. Dar un soldat poate sta și câteva luni bune pe câmpul de lupta fără sa plece de acolo.
Pe câmpul de lupta sunt șanse sa nu mănânci și câteva zile la rand, sau sa trebuiască sa stai treaz mare parte a timpului, mai ales noaptea, dacă dormi nu apuci sa dormi prea mult, maxim 2-3 ore pe noapte, și nici alea. Proviziile de mâncare ajung pentru o perioada de maxim 1 săptămâna sau 2, în rest fiecare se descurca cum apucă. Un soldat sta și luni întregi pe câmpul de luptă, dar te și schimba pe tine ca persoana o experiență de genul asta

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Gresit.
Asta a fost in primele doua razboaie mondiale, cauza pierderii razboaielor.
Fara intendenta functionala, o armata este terminata foarte repede.

Se vede ca n-ai facut armata, doar jocuri pe calculator!
Un incarcator de pistol mitraliera are greutate de cca. 3kg, un pistol mitraliera are cca. 8-10kg.
Cand esti in lupta, 4-5 incarcatoare se golesc in cateva minute.
Mai sunt grenadele, echipamentul personal, etc.
Mancare poti duce cu tine doar gata preparata, uscata.
Totalul greutatilor "de purtat" cu tine poate depasi chiar si 30kg.
Cu asemenea greutati pe spate, pana si un iepure te poate ajunge si depasi, fara sa zici "mac".

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Da. Dar eu nu ma refeream la asta, eu m-am referit la faptul ca un soldat odată ce e ajuns pe câmpul de lupta el nu mai pleacă de acolo decât dacă e rănit sau dacă moare, adică exista și soldați care au stat și 6 luni pe câmpul de luptă și mâncau ce apucau, de apa nici nu mai zic, apa odată la 3-4 zile reușeau sa bea...
Nu am făcut armata, dar voi fi obligat la fel cum vom fi toți obligați sa o facem și sa mergem la război. Nu vine nimeni sa aducă mâncare și apa soldatilor pe câmpul de lupta, se descurca cum pot, mulți mor de foame. De muniție și grenade nu mai spun, au rezerve și odată ce soldații se duc în război acolo ei stau în tranșee și acolo dorm și a colo stau cu lunile. Doar dacă ești rănit dacă ai noroc te scoate de pe câmpul de lupta și îți oferă îngrijiri în alta parte, în rest acolo stai pana se termina războiul.
Daca războiul durează 2 ani, 2 ani stai pe câmpul de lupta, asta dacă nu te nimerește vreun glonț

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Te-ai uitat la multe filme. big grin
Razboiul nu este Counter Strike, nici nu ai mai multe vieti!

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Degeaba ma iei la misto, eu iti spun un simplu adevar, odata ce ai ajuns pe campul de lupta acolo stai pana la finalul razboiului si te descurci cum poti... Nu rezolvi nimic daca esti ironic, si nici nu are nici o logica ce ai spus la ultimul comentariu

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Se vede ca n-ai facut armata...

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Stiu ca nu am facut-o, dar nici tu nu ai facut armata si nu stii cu ce se mananca, dar eu macar sunt realist si stiu unele chestii despre razboi si inrolarea fortata in armata. Singurul dezavantaj e ca in timp de razboi nu mai conteaza daca esti inapt pentru armata, te trimite la lupta oricum... Daca pe timp de pace daca ai diabet sau daca ai probleme cu coloana sau alte probleme ce te face sa fii inapt medical, pe timp de razboi poti sa ai si hernie de disc, ca tot la razboi te trimite, nu conteaza ce ai, conteaza sa fie cat mai multi pe campul de lupta...
Se vede ca nici tu nu ai facut armata si nici nu stii ce se face la razboi

| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Aici ai gresit.
Eu am facut armata. tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand tara e in stare de razboi ce mai conteaza locul de munca si facultatea?

Si da, te vor trimite in linia 1 cu minim instructaj

| Hutzy95 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă ești trimis în linia 1 cu minim instructaj atunci înseamnă că interesul nu este apărarea țării, ci trimiterea a cât mai mulți tineri pe post de carne de tun pentru inamici. În linia 1 nu ar trebui sa fie militari profesioniști?

| Frank51 a răspuns:

Între 20 și 35 de ani.
https://lege5.ro/......e-446-2006

Te învață ei totul într-o perioadă mică de incorporare.

| RoCkKiD a răspuns:

1. Dacă cumva și România va fi implicata în război toți tinerii peste 18 ani vor fi înrolați în armata și puși sa lupte?

Doar cei apti, adica fara probleme de sanatate sau alte lucruri care i-ar face incompatibili cu serviciul miliar.

2. Ca în ziua de azi tinerii nu au mai făcut armata și cei care fac armata sunt putini. Dacă va fi obligatorie inrolarea în armata atunci cum vor proceda pentru apărarea țării dacă nu au ținut niciodată arma în mână?

Cu exceptia unei mici perioade din istoria tarii in care serviciul militar a fost obligatoriu tinerii din majoritatea razboaielor au participat ca si combatanti cu 0 pregatire militara. In momentul de fata, in caz de mobilizare nationala, cle mai probabil vor fi create niste tabere de antrenament pentru ca recrutii sa aiba un minim de cunostinte.

3. Tinerii care au un loc de munca ce vor face?
Nu vor mai avea un loc de munca. Nu stiu de ce iti imaginezi ca in cazului conflict armat la un nivel suficient cat sa declanseze starea de razboi si mobilizarea fortata jobul tau o sa mai conteze sau o sa mai existe.

4. Dar tinerii care fac cursuri la facultate?
Vezi mai sus. Daca nu ma lasa memoria, inainte de revolutie exista o prevedere cum ca cei cu studii superioare sa fie inrolati ca si subofiteri.

5. Ca nu cred eu ca cei neinstruiti vor fi trimiși la lupta în linia 1 sa fie mitraliați.

In cazul in care situatia va fi extrema, exact asta se va intampla.

Ca sa incheiem povestea.
Razboiul modern nu se mai poarta ca acum 80 de ani. Razboaiele sunt conflicte militare care au nevoie de o sustinere masiva din partea populatiei iar decesele soldatilor tind sa omoare sustinerea publica. Nici macar Putin nu va putea implica Rusia intr-un razboi atat timp cat populatia va fi impotriva.

In ziua de azi un razboi inseamna bombadarea pozitiilor strategice ale inamicului si folosirea unei forte de asalat relativ mici pentru a mentine controlul asupra acelui teritoriu. Nu o sa trimita nimeni 10.000 de soldati inarmati cu arme de foc pentru simplul motiv ca nu e fezabil, cu armamentul din ziua de azi o sa ajunga toti carne tocata inainte ca macar sa vada obiectivul.

Rusia nu intentioneaza sa atace Ucraina, nici macar nu pot cu soldatii pe care ii au acolo si cu vrmea din perioada asta, doar ca siteurile de stiri trebuie sa faca trafic asa ca tot repeta stirile astea. Putin nu vrea decat sa sa infoaie putin ca sa le arate rusilor ca inca mai poate. De la an la an scorul lui pica in sondaje asa ca face cate o miscare de forta care aprinde sentimentul patriot in inimile saracilor care mor de foame din cauza politicilor lui. A fost invadarea Crimeei acum e mobilizarea trupelor din Ucraina, daca o sa fie reales, o sa mai fie o situatie similara in vreo 4 ani cand trebuie sa arate iar ca inca mai poate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de mobilizare, de ex in ucraina au legi speciale si daca sunt in criza atunci au anumite varste. La noi nici nu se stie nici nu prea avem armata adica e vai si amar, nu au ce arme sa ne dea

| 4ndr33y a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli grav de tot, avem armata profesionista si avem arme cacalau. NATO a trimis arme in Ucraina care nici macar nu e in coalitie.
Ai uitat ca Romania a contribuit cu batalioane intregi ani la rand in Afganistan si Iraq?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad multi care zic ca avem arme, ca NATO, ca etc. Voi chiar credeti ca am avea o sansa impotriva rusilor?laughing Eu zic mai bine sa va potoliti ca nu face nimeni niciun razboi, daca chiar o sa se repete istoria, deja ajungem la bombe atomice si s-a terminat discutia.

| chuckmanson a răspuns:

Nu o sa fie frate niciun război cu Ucraina. Rusia blufeaza și încearcă sa facă pe durii, dar Putin nu e prost, realizează ca un război cu Ucraina ar însemna ca Rusia sa se împuște singura în picior. Nici măcar ca armata nu are capacitatea de a invada întreaga tara, armata rusa e puternica dar nici pe departe la fel pe cât vrea Putin sa credem. Pe lângă asta economic vorbind nu ar aducea niciun beneficiu rusilor. Anexarea Crimeei a însemnat 9 ani de creștere economica duși pe apa sâmbetei deci nu astfel de război ar fi dezastru pentru Rusia pe termen lung, mai ales ca economia lor e praf și pulbere acum. Pe lângă asta nici măcar nu are suportul popular pe care îl avea când a anexat Crimeea, puțini rusi vor război acum. Putin nu ar face asa ceva dacă nu ar ști ca are șanse mari de succes și ceva de obținut din asta.

| Wordofthat999999 a răspuns (pentru chuckmanson):

Din păcate deja s-a întâmplat, acum se vedem ce urmează...

| 4ndr33y a răspuns:

Ne vedem pe front!

| UnOmAnonim a răspuns:

Nu trimit toți bărbații care pot lupta, trimit cât e nevoie. Dacă toate țările NATO își trimit toți soldații activi n-o sa mai aibe loc pe front, dar altminteri sa egaleze populația Ucrainei de n ori cu toți oamenii capabili de lupta? :-))