| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, daca o persoana cumpara o masina de la o persoană fizica, cat timp are la dispoziție sa inmatriculeze masina respectiva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cumparatorul trebuie sa inmatriculeze masina in termen de maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare. Daca nu o face in acest termen inmatricularea se suspenda si nu va putea circula legal pe drumurile publice cu masina, fapta ar constitui infractiune.

1 răspuns:
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Chiar daca ai cumparat-o si nu o imatriculezi in 90 de zile ci mai tarziu iar masina sta intru-un garaj inchisa nu e nici o problema, o poti imatricula si mai tarziu si inainte de imatriculare cere niste informatii de la un RAR. Atata timp cat masina sta in garaj nu e nici o infractiune daca nu e imatriculata si masina a fost cumparata legal cu acte in regula. De la data cumpararii masinii este infractiune daca tu ca nou propietar al acelei masini circuli de a 2 zi cu ea pe drumurile publice si nu ai toate actele in regula la tine ca sa le poti prezenta Politiei Circulatie la un control de rutina, deci, permis valabil, RAR, numere noi si inregistrate, imatriculare, asigurare, talon, etc. inclusiv plata rovinetei - cand toate astea le ai in regula nu ai de ce sa fii stresat la un control de rutina al Politiei.