| TCValentin a întrebat:

Salutare, am și eu o nelămurire în legătură cu AOK și sper ca ma puteți ajuta.
Anul trecut am venit în Germania și am început sa lucrez din mai pana în Noiembrie (la finalul lunii mi-am dat demisia) iar din 17 decembrie am început munca la alt angajator dar între timp nu am închis AOK și recent mi-a venit plic ca sunt dator cu 965 -€.
Dar nu cred ca este normal pentru doar doua săptămâni cât nu am lucrat sa fiu dator cu suma asta.

1 răspuns:
| GabrielGL a răspuns:

Salut da am fost si eu 2 luni la munca si in casa unde dormeam le venea la cei ce au plecat de la aok de plata, trebuie sa te duci cu actele ce le ai de la ei si sa inchizi, la mine vorbea si engleza aia si in 15 min a inchis, dar asat m-a invatat un baiat, nu pleca din Germania fara sa inchizi tot, aok banci etk la ei merge in continuare si iti vine de plata, in caz ca esti in trecere sau te duci iar la munca politia te controleaza si iti cere datoriiile la stat, si la tine sigur ti-a facut al 2 angajator la alta firma de sanatate, cand iti faci contract la aok sau la oricine scrie ca in caz ca nu muncesti trebuie sa comunici sa opresti altfel platesti, te poti duce si zice ca ai uitat si vezi ce pot face...