| notSXPB a întrebat:

Salutare.
Am si eu o problema mai speciala.
Tatal meu a murit acum 10 bani, avand niste bani (700-800 lei) intr-un cont/pe un card de la Garantibank. In vremea aceea eram minor. Recent mi-a spus bunica mea despre acest lucru.
Intrebarea mea este urmatoarea: este vreo cale de a primi eu acei bani? As putea sa ii obtin daca am certificatul de nastere si de deces al lui si certificatul meu de nastere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i poti obtine fara certificat de mostenitor sau certificat de calitate de mostenitor (daca esti singur mostenitor).

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti cere drepturile tatalui doar daca ai CERTIFICAT de Mostenitor, facut dupa decesul tatalui, sau acte legale succesorale, unde esti mentionat ca succesor legal.