| EnacheChristian a întrebat:

Salutare! As dori sa adresez o intrebare ceva mai ciudata.
Daca eu invit pe cineva la mine acasa (propietate privata), acea persoana vine ma enerveaza si il iau la o bataie mica, pot primi amenda sau se poate considera apararea proprietatii private?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta s-ar incadra la infractiunea de lovire sau alte violente si poti fi condamnat penal.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti primi amenda, iar daca el este serios lovit si scoate certificat medico-legal si depune plangere la Politie, se poate considera ca ai premeditat bataia, chemandu-l acolo cu acel scop, caz in care te astepata si dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violenta se pedepseste si cu inchisoare nu doar amenda...

| EnacheChristian explică (pentru suntserios):

Din ce stiu eu se pedepseste cu amenda sau inchisoare in functie de gravitate

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, doar in cazul daca te ataca. Dimpotriva, este circumstanta agravanta, deoarece se poate considera ca l-ai ademenit la tine acasa pentru a-l bate.