| ȚaraGalilor a întrebat:

Salutare! Aș dori să merg prin țările Scandinave(Norvegia, Suedia, Finlanda etc)! Cum nu pot să părăsesc țara singur deoarece sunt minor(am 17 ani), singura variantă este să merg cu frate-miu în cursă!
Întrebarea este: De ce documente aș avea nevoie ca să trec vama?
Am auzit că sunt anumite țări care au niște legi mai „ciudate"(În Anglia nu poti să mergi ca pasager cu TIR-ul dacă nu ai permis de conducere deoarece la ei TIR-ul este mașină de transport; În Italia dacă nu ai contract de firmă ca șofer, nu poți să intri cu cineva acolo!) Întreb deoarece nu vreau să am surprize neplăcute!
P.S:Nu bag mâna în foc, așa mi-a spus frate-miu!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor ai nevoie de declaratia autentificata a parintilor, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe fratele tau, altfel nu vei fi lasat sa iesi din tara.
In rest ai nevoie de cartea de identitate (daca mergi numai in tari UE si alte cateva) si de pasaport pentru restul de tari europene.
Pentru a vedea exact in ce tari non UE ai nevoie de pasaport te poti uita pe internet la conditii de calatorie in... (scrii tara respectiva).

| ȚaraGalilor explică (pentru Ioandelasal):

Un link dacă se poate?
Mulțumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

La ce vrei link?

| ȚaraGalilor explică (pentru Ioandelasal):

La condițiile astea de calatorie! Oricum nu mai este nevoie, am înțeles! Mulțumesc frumos!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Fără acordul scris al tutorilor/susținătorilor tăi legali, nu poți părăsi țara.

| ȚaraGalilor explică (pentru MeisterSchnitzel):

Asta știu, dar dacă merg în cursă ca pasager, de ce acte am nevoie să trec vama?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Depinde în ce țara vrei să mergi. În cadrul UE se poate călători doar cu buletinul. Țările scandinave care fac parte din UE sunt Danemarca, Suedia și Finlanda. Dacă vrei să pleci în Islanda sau Norvegia există șanse să îți ceară pașaportul, nu știu sigur.

| ȚaraGalilor explică (pentru MeisterSchnitzel):

Am înțeles! Mulțumesc frumos!