| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Astăzi la mine în clasă, niște colegi aruncau cu cornuri între ei (cele date de la școală). Doamnele de serviciu au intrat în clasă. Au văzut ce erau în clasă (bucăți de cornuri pe jos, o mizerie de nedescris), după dânsele s-au dus direct la doamna director și dumneaei a venit la noi în clasă. A spus pe scurt că ne scade la toți notele la purtare prin proces verbal. Întrebarea mea este: Este normal/legal să facă acest lucru dat fiind faptul că nu toți colegii aruncau cu cornuri ci doar aproximativ 10 colegi (din 28)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal sa fie pedepsita intreaga clasa pentru faptele unora. De altfel trebuie facuta o minima cercetare disciplinara pentru a afla si pedepsi vinovatii.
Si notele la purtare nu se scad prin proces-verbal, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 108.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/ profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportamentul elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."

| CristyMaxCT a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pentru că voi, restul, trebuia să luați atitudine și să îi opriți, să vă pese de ceea ce se întâmplă în jurul vostru.