| sanboss a întrebat:

Salutare, care sunt avantajele unui patron care angajeaza o persoana cu handicap? Jumatate de norma! Primeste ceva de la stat sau nu plateste impozit?

Care sunt avantajele unei persoane cu handicap care lucreaza? Am auzit ceva de genul ca este scutita de impozitul pe salariu, o fi asa? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru angajarea unei persoane cu handicap, cu o jumatate de norma, un patron nu primeste nimic de la stat.
Persoanele cu handicap au mai multe scutiri, mai ales cei cu handicap grav sau accentuat.
Conform Codului fiscal, citez:
"ART. 60.Scutiri
  Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
  1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
  a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;
  a^1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3);
  c) pensii;
  d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
  e) transmiterea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire, prevăzute la art. 111, indiferent de momentul dezbaterii succesiunii;
ART. 456.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate;
ART. 464.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate;
ART. 469.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;
ART. 485.Scutiri
  (1) Autorităţile deliberative pot acorda reduceri sau scutiri de la plata taxelor speciale instituite conform art. 484, pentru următoarele persoane fizice sau juridice:
f) persoanele cu handicap grav sau accentuat, persoanele încadrate în gradul I de invaliditate şi reprezentanţii legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate."

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Care este impozitul pe venit, nu gasesc ceva clar pe internet.
O persoana incadrata in gradul 2 de invaliditate ( handicap accentuat ) valabil scutirea de impozit? sau doar pentru gradul 1

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Se vede ca nu ai citit atent prevederile citate de mine. Chiar la primul articol citat este indicata scutirea la impozitul pe venit pentru cei cu handicap grav sau accentuat, inclusiv pentru impozitul pe salariu.