| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa fii comunist? La unul i-am spus ca asa:Ce nasol ca trap-ul nu e prea ascultat in Romania, F.t.mas pe Manele si Populara.Un coleg spunea ca ce sunt prostiile alea de melodii pe care le asculti tu, trebuie sa asculti melodii de care se baga in cluburi

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De mult se spune ca "De gustibus et coloribus non disputandum!"
Ca unuia ii place un anumit gen de muzica, altuia ii place altul, etc, nu inseamna ca are o anumita coloratura ideologica sau politica si cu atat mai putin ca este comunist, capitalist, totalitarist, democrat, etc. Fiecare are dreptul la gusturile lui, referitor la orice, nu numai la muzica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa fii comunist ar insemna sa aplici comunismul. Nu prea mai e posibil in Romania. Poti fi doar simpatizant. E legat de politica, nu de muzica.
Iar discutia voastra a fost aiurea, pentru ca fiecare asculta ce muzica vrea, ce ritmuri il fac sa se simta bine.
Nu trebuie sa asculti ce zic altii, dar nici sa te deranjeze ca exista alte genuri muzicale decat cele pe care le apreciezi tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

... ce inseamna sa fii cocalar redus de diverse culori! Tre' sa asculti aia care au facut istorie si cei pe care i-au inspirat: Beatles, Black Sabbath, Pink Floyd, si tot inainte. La care vine unul care asculta Maria Lataretu' si ne-o da din mers. Si tot asa. Care e scopul intrebarii tale?

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să numești muzica lui Lătărețu muzică de cocalari, asta da imaginație.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SG1995):

LOl, nu, nu asta am vrut sa zic. Am vrut sa zic ca un fan ML va fi de parere ca altii care asculta chiar si treburi etalon care au facut istorie gen Pink Floyd va crede ca "ceilalti" asculta aiureli. happy

| SG1995 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta e adevărat.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu exact ce înseamnă "să fii comunist" în concepția generației tale (care nu are nici cea mai vagă idee ce înseamnă comunismul), dar cu siguranță știu ce înseamnă să fii semi-analfabet.

Tu ești semi-analfabet. Asta este problema care ar trebui să te preocupe.

| siriusblack98 a răspuns:

Ai ceva probleme mintale grave.Esti si semi-analfabet pe deasupra.

| StrongHeart a răspuns:

Ar fi avut putin sens daca in loc de trap punea-i orice gen muzical care nu e o porcarie aparuta peste noapte, nu e problema ca esti comunist, problema e ca esti ipocrit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Aici si tu faci greseala sa etichetezi. Discutam de una dintre multele categorii de mouse music. Ca e nasol sau nu... macar nu tot repeta aceleasi povesti cu prieteni si dusmani. Ca galagie de fond merge, eu uneori mai ascult bumtzi-bumtzi mouse music de-astea ca sa scot praful din boxe sau cand testez ceva casti/softuri audio noi.

| NYØ2002 a răspuns (pentru StrongHeart):

Piesa ma intereseaza sa imi intre in cap.Fiecare om are gusturi diferite.Sa te uiti la Marko Glass ce piese faine aretongueapi, Mascatii.Astea ca au devenit vedete peste noapte bravo lor, tie ciuda? De exemplu Manele si populara le urasc, Rap-ul nu prea imi place, Muzica Pop e ok dar nu genul meu

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Baga Marko Glass-Papi si Zetovan -Señorita rup pe boxe s-au Bag un Blunt

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Ia sa auzim...
1. Marko Glass-Papi - suna cunoscut. A, da, vocea. Prelucrata in ultimul hal, versuri jenante. Baaah, iti bati joc de mine? Ce mi-e xspe numere pe noapte, si din fata si din spateeeee... sau asta. Tantalaul ala de 600 sel macar nu avea vocea prelucrata in modul asta jalnic.
2. Zetovan imi pare rau ca nu am gasit Senorita. Dar nah... a fost suficient Fata Mea ca sa imi dau seama. Cind credeam ca nu poate exista ceva mai mizerabil decat manelele alea cele mai ordinare... multumesc ca m-ai luminat - exista!

Daca prin Blunt te referi la astia... hell, no. https://www.youtube.com/watch?v=fJZ5Rx88noc

Daca discutam de ceva care sa rupa boxele, here you go (nu te asaltez cu metale, stai calm):
1. https://www.youtube.com/watch?v=xiK2JlBpzvI
2. https://www.youtube.com/watch?v=e-IWRmpefzE
3. https://www.youtube.com/watch?v=-TKTg0fnCSU
Cu mentiunea ca la 3 totul e din voce. Daca asculti pe ceva cit de cit si nu ti simti pe sira spinarii cum te curenteaza, atunci e clar ca ar fi mai bine sa ramii la mari artisti ca Marko, Zetovan, si altii de-astia.
@FreddieM: Te invidiez. Eu nu as fi stiut de 600 SEL daca nu as fi lucrat pe litoral si ma trezeam cu mizeria aia sinistra in fiecare dimineata la 5...

| StrongHeart a răspuns (pentru NYØ2002):

Piesa iti intra in cap daca are un beat mai "catchy", asa functioneaza muzica moderna.Nu conteaza,pot sa spun pe o piesa ca omor pe toata lumea si sa invat copiii sa se drogheze sau sa fure,daca instrumentalul e bun,lumea asculta si le intra in cap si guess what happens next,exact,indoctrinez o generatie sa faca ce vreau eu,muzica are puterea sa te faca sa iti schimbi ideile morale,in fine e o discutie mult prea complicata si daca ai discernamant nu te afecteaza asa tare,dar multi nu au si muzica ii prosteste,ii convinge sa-si schimbe principiile morale la un nivel subconstient,nu conteaza ca vorbm de rap,trap,manele,metal sau pop.
Fiecare are gusturi diferite,nu vreau sa generalizez,dar sa stii ca muzica buna e aia veche,de exemplu ce a spus colegul,Pink Floyd,un exemplu bun,muzica care te face sa te gandesti la viata,nu doar sa dansezi sau sa te tripezi pe ea.
Muzica rap e buna ca are mesaj,dar nu ascultata la nesfarsit ca si pe aia iti iei filme.
Manelele si populara au o audienta target sa stii,in special manelele.
Muzica pop este muzica mainstream,are ca target majoritatea populatiei.
Metalul este o muzica care te agita foarte tare,e o muzica de revolta,nu e neaparat rea.
Conteaza foarte mult sa nu exagerezi cu muzica,indiferent de gen.
Muzica poate sa schimbe modul in care un om percepe realitatea si asta e un adevar, nu sunt bazaconii,
In concluzie, iti zic asa, poti sa asculti orice, dar fii mereu constient de ce muzica asculti si de ce.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da-mi mai multe pe privat si da si metale (de preferat death metal daca ai, daca nu, merge orice).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ascult de la jazz interbelic si opera la grindcore, asa ca "de preferat death metal daca ai" cu siguranta intra prin preferinte. Cam ce vrei sa iti dau/in ce scopuri/ce asculti de obicei? Poti sa imi zici cam ce asculti de obicei ca sa imi fac o idee. Discutam mai multe pe privat, iti pot trimite rip-uri ale primelor printuri ale unor albume de referinta din metalul anilor 1980, chestii mai noi, dubiosenii autohtone pe care se intampla sa le am pe CD (Vokodlok - Mass Murder Genesis, lol), altele. Daca tot ai zis de death, iti dau link la ultimul album al trupei de la care si-a luat numele genul si care a fost pus la liber pe YT, poate l-ai ascultat deja, poate nu: https://www.youtube.com/watch?v=XjB101k2Bog

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Orice dar sa ies din bula lui YT si anume din melodii de genul: https://www.youtube.com/watch?v=hdiB7UcOreQ https://www.youtube.com/watch?v=MsV4movkXXw https://www.youtube.com/watch?v=1P2L_zGc8Kw
Sunt faine dar n-am in camin subwoofere sa crap geamurile si nici colegii din alte camere nu-s receptivi la muzica care nu e manea. Ceva cum ai trimis tu se aude fain si pe casti.

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu ascult Trap:Marko Glass,Bvcovia,Ian,Azteca, Nane, Zetovan, Lil cagula, Acli.
Daca aude Abi piesa asta auleo.Rl uraste Roakerii

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici melodiiile alea care le-ai pus tu nu sunt cine stie ce.Marko Glass are vocea buna si il ador. Daca tie nu iti place asta e partea 2a. Daca tie nu iti place nu inseamna ca e de cacao. Fiecare asculta ce ii place.Pe mine nu ma intereseaza vocea artistului, ma intereseaza cum suna piesele si versurile.Eu nu zic de melodia aia blunt pe care ai pus tu link.Ian×Azteca-bag un blunt

| NYØ2002 a răspuns (pentru StrongHeart):

Fiecare asculta ce ii place.Nu toti oamenii asculta acelasi gen de muzica. Daca tu urasti trap-ul eu urasc manelele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Ahahaa, ce amuzant omulet. Massive Attack nu e cine stie ce. Care are ma vocea buna? Ala cu filtre pe ea cit cuprinde? Daca ma iei pe mine, care sunt afon total, si ma pui sa rag ceva in microfon, cateva clickuri si o sa sun la fel ca ala. Serios. Esti amuzant... cica te intereseaza cum suna versurile. Ia si mai citeste ce versuri asculti, in cazul asta. Dar nah... big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Mdah, e tipic pentru oamenii mici sa ii urasca pe aia la nivelul carora nu va ajunge niciodata...

| NYØ2002 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu Renato am rupt totul dati-va jos de pe val
Stai acasa, uiti la mama ta te bate la interval
Nu vad rostul, nu vad rostul sa te crezi mare trepar
Vreau milioane milioane
Betele sunt in hambar

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Cita profunzime, cita profunzime...

| StrongHeart a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu urasc trapul in sine, doar ca am o parere proasta despre trapul romanesc care e doar o copie a ce se intampla afara. Poate am generalizat, greseala mea.

| NYØ2002 a răspuns (pentru StrongHeart):

Sunt si artisti buni.Marko Glass.Are si melodii in engleza MHM se numeste melodia

| FreddieM a răspuns:

Bai fratilor, inseamna ca is comunist rau de tot daca habar n-am ce e aia,, muzica trap". laughing))) Cat despre manele, n-am ascultat nici macar una in toata viata mea, cu exceptia cand iti polueaza auzul atunci cand cocalarii o asculta la volum maxim pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comunist=un frustrat (ca tine) care nu poate accepta ca fiecare om are preferintele proprii in muzica, filme, orientare sexuala etc. si turbeaza sa-i schimbe pe restul asa cum vrea el.

| NYØ2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt eu asa.Stiu ca fiecare asculta ce ii place

| Thecurious a răspuns:

Ah! Comunistii.
La intrebarea "Ce inseamna sa fii comunist?" nu iti raspund, caci nu stiu cum sa explic.
Te voi amuza cu o intamplare din viata mea.
Ma uitam, la televizor, la niste vedete, imbracate sumar, care cantau diverse.
Langa mine era si taica-miu.
Reactia lui la ceea ce vedeam a fost : " Dacâ mai era comunismu', sapaț voi la canal ".
Un comunist ar spune ca multe vedete ar trebui sa sa laude regimul comunist prin piesele lor, prin filme etc.
Oricum, un comuist nu ar fi de acord cu desfiintarea cluburilor.