| krysty199 a întrebat:

Salutare cine are prioritate între verde intermitent și verde plin Intr o intersecție?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

"VERDELE INTERMITENT nu e sinonim cu PRIORITATE!

In intersectiile prevazute cu verde intermitent, atata timp cat banda din dreapta nu este destinata exclusiv virajului la dreapta, cei care merg inainte pot sta linistiti acolo!

Preselectia benzilor de face comform marcajelor iar cand pe banda din dreapta marcajul iti arata "inainte si dreapta" ai voie sa te deplasezi pe directia inainte chiar daca semaforul are si verde intermitent...

Revin, verdele intermitent nu e sinonim cu prioritate!

Verdele intermitent iti da doar posibilitatea sa intri in intersectie daca poti cu conditia sa acorzi prioritate pietonilor si automobilelor care circula din partea stanga!

Deci va rog din suflet pe cei care rupeti claxoanele in doua la semafor, luati un pic codul rutier la rasfoit din nou!".

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista verde intermitent. Ai probleme la perceptia culorilor? Este galben intermitent si se respecta indicatoarele din intersectia respectiva, nu semafoarele.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Cum sa nu existe verde intermitent?
E ala de apare pentru benzile de dreapta

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

"VERDELE INTERMITENT nu e sinonim cu PRIORITATE!

In intersectiile prevazute cu verde intermitent, atata timp cat banda din dreapta nu este destinata exclusiv virajului la dreapta, cei care merg inainte pot sta linistiti acolo!

Preselectia benzilor de face comform marcajelor iar cand pe banda din dreapta marcajul iti arata "inainte si dreapta" ai voie sa te deplasezi pe directia inainte chiar daca semaforul are si verde intermitent...

Revin, verdele intermitent nu e sinonim cu prioritate!

Verdele intermitent iti da doar posibilitatea sa intri in intersectie daca poti cu conditia sa acorzi prioritate pietonilor si automobilelor care circula din partea stanga!

Deci va rog din suflet pe cei care rupeti claxoanele in doua la semafor, luati un pic codul rutier la rasfoit din nou!".

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Sper ca nu vrei sa dai de carnet.
Daca da, mai ai multe de invatat.

| krysty199 explică (pentru darrio2007):

Nu exista verde intermitent? Poate pe planeta ta.

| darrio2007 a răspuns (pentru krysty199):

La mine in oras sta aprins permanent pe verde un semafor aditional, pentru viraje la dreapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei verdele intermitent apare pentru virajul la dreapta si atunci trebuie sa oferi prioritate celor care vin de pe verde plin

| MihaiNicu23 a răspuns:

Verde plin are prioritate intr-o intersectie fata de verde intermitent.

| NGheorghe a răspuns:

Nu exista asa ceva ca "verde intermitent". Confunzi cu galben intermitent doar ca ori toți au, ori niciunul. In circulația rutiera nu exista situații in care unii sa aiba "mai multa prioritate" ca alții... ori ai ori nu ai. Si cand ai, atunci fi sigur ca doar tu ai.
Cea mai grea situație este când într-o intersecție, trei soferi trebuie să-și dea prioritate de dreapta si atunci cel ce are prioritate si pleaca primul este cel ce nu isi schimba direcția... este greu deoarece multi nu stiu asta, iar si mai multi nici nu semnalizează, asa lasand impresia ca pleaca drept, țeapă.