| anonim_4396 a întrebat:

cine poate sa-mi spuna ce acte sau aprobari sunt necesare pentru a construi o parcare? rog seriozitate!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru o parcare iti trebuie exact aceleasi acte necesare pentru orice constructie, indiferent ca e vorba despre o cladire cu locuri de parcare de inchiriat sau de o simpla platforma betonata pe care iti parchezi masina personala. In principiu este vorba despre un proiect, o autorizatie de construire si mai multe avize specifice. Aceste avize nu le stiu, mai ales ca acestea difera in functie de mai multi factori, insa ideea este ca trebuie sa pornesti de la un proiectant (arhitect), urmand ca acesta sa se ocupe de toata documentatia necesara si sa iti inmaneze la final un dosar complet, cu toatea avizele si autorizatiile necesare. Este varianta cea mai buna, am urmat-o si eu si o recomand oricui. Ba mai mult, este si cea mai ieftina, daca incerci sa obtii totul pe cont propriu vei constata ca ai cheltuit mai mult decat comisionul proiectantului, fara a avea garantia ca esti 100% in legalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parcare? acte? dar mai ales aprobari? Elena Udrea e zeita parcarilor, ai un talisman eleno-udrist?
p. s. daca parcare inseamna o troscoleta din aia in dosul blocului, please nu-ti fa parcare...arata ca dracu cutiile alea de beton izolate cu prostii si am inteles ca in curand, conform UE-desigur, se vor interzice parcarile-troscolete din incintele blocurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt a construi ceva trebuie sa ai un teren! Ai asa ceva? mai mult ca sigur, NU! Deci...