| anonim_4396 a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Noaptea trecuta s-a intamplat sa fiu amenintat de cineva. S-a intamplat aseara, eram la cazarea unor studenti pe care i-am cunoscut in perioada Erasmus. Seara a decurs linistit, pana ce noi am iesit in living-ul comun, sa facem o poza, moment in care, un individ iese la noi, tipa la noi ca "de ce facem galagie), cand noi de fapt vorbeam normal...ideea e ca noi ne-am cerut scuze ca am facut galagie, iar el a dat sa intre inapoi in camera, moment in care impinge puternic usa cu piciorul, lovindu-ma in plin, apoi a inchis-o la loc. Reactia mea a fost una la nervi si prosteasca, am lovit usa cu piciorul, intr-o particica unde era geam. Iese foarte nervos, tipa la noi, ne ameninta(In limba engleza), ca mai apoi sa dea telefon proprietarului cu care vorbea in Romana. Am inceput sa il intreb cu ce i-am gresit eu de m-a lovit pe mine cu usa, moment in care el raspunde:
"Esti roman ma, tu vrei sa te bat, i-a uite ma nu am stiut eu ca esti roman"(nu mai spun de dispretul cu care o spunea).
M-a amenintat cu bataia, ba chiar ma intreba daca "vrea sa imi bage un ciob in gat", a spus fraza asta de foarte multe ori. Ideea e ca nu a spus-o in spirit de gluma, parea genul de om care nu ar avea nimic de pierdut daca ar face-o. Tot insista pe faptul ca eu nu stiu cine e el si de ce e capabil sa imi faca.Am plecat pana la urma, nu voiam sa ii pun pe parintii mei in situatia sa ma planga. Credeti ca pot face plangere penala pe numele lui pentru faptul ca m-a amenintat cu moartea? Am martori romani care au asistat la toata scena, de asemenea am primit pe telefon mesaje de amenintari de la el.
Imi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimare sau scriere, nu am reusit deloc sa dorm.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Stai linistit. Oamenii de genul nu au tupeul sa faca nimic, au gura mare si creierul mic.

| vladciubuc10 a răspuns (pentru Frank51):

Tocmai de creierul ala mic imi era frica...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu zic doar sa-l ocolesti, ignori, sa nu iesi neinsotit si daca chiar vezi ca se apropie prea mult de tine, sa mergi la politie cu martorii si mesajele. Omul e nebun, dar de obicei astia care latra atat de tare, nu prea musca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poti face plangere chiar celor de la erasmus si-l va da afara si-l va sanctiona. Ar fi fost super bine sa si inregistreze cineva. Astfel putea intra dupa gratii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ca fost student, care a avut deaface cu partea negativa a studentiei: iti zic ca asa ceva este destul de comun.
Eu is de parere ca exagera, daca depui plangere poti sa complici situatia ca pana la urma politaii ce sa ii faca? nu te-a lovit, numa te-a amenintat verbal Iar pentru asa ceva nu ii fac mai nimic.
Ca precautie seara daca il vezi pe strada ai face bine sa il eviti, da in rest la caminele studentesti este "normal" asa ceva.

| crud a răspuns:

E posibil ca omul sa aiba probleme la mansarda; in cazul asta poate e mai bine sa lasi lucrurile asa cum sunt. Dar daca e adevarat ca dupa incident tu ai primit pe telefon mesaje de amenintare ( de unde stia nr tau?) asta este grav si se impune sa arati chestia asta superiorilor. Oricum, nu lua decizia decat dupa ce te linistesti si poti judeca "la rece".

| vladciubuc10 a răspuns (pentru crud):

Mi-a dat mesaj audio de pe numarul unei prietene ce nu era romanca...ea nu a avut idee ce imi spunea respectivul

| petrutap96 a răspuns:

Buna seara! In codul penal la art 206 fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Succes!

| Ineys a răspuns (pentru petrutap96):

Am si eu o intrebare deoarece vad ca te pricepi.

Daca cineva ma ameninta ca ma loveste, am voie sa lovesc primul?

Doar daca ma ameninta. Voi fi eu tras apoi la raspundere?

| petrutap96 a răspuns (pentru Ineys):

Buna! Doar dacă te amenință nu! conform art.19 alin.(2) din Codul penal, Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.
Poți sa consulți și online. Succes