| Marko556 a întrebat:

Salutare,Concubinul mamei este în pușcărie de 3 luni, deoarece a tâlhărit pe cineva,iar din pușcărie o tot sună pe mama și o amenință, ii spune ca o să iasă, și când iese o să o omoare, ce pot face în cazul asta? Pot merge la politie sa cer un ordin de protectie?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Chiar dacă ai înregistrări, acestea se iau în calcul pentru plângere.
Dar, pentru proces, ordin de interdicție, trebuie să consultați un avocat, căci dacă se ajunge la tribunal, trebuie de la judecător ordin de interceptare, altfel riscați să nu fie luată în considerare înregistrarea făcută.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ordin de protectie trebuie cerut, fiindca nu se incadreaza la acesta. Trebuie sa-i faca plangere penala pentru amenintare, daca are dovezi la ce spui. Mama ta trebuie sa mearga la politie.

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data mama ta sa inregistreze acele convorbiri de amenintare, cu data si ora, sa aiba dovada.
Daca a telefonat din puscarie de pe telefon mobil (interzis a fi folosit) si ameninta de mai multe ori cu moartea (dovedit), atunci mama ta poate cere protectie judecatoreasca (schimbarea numelui, domiciliului etc.), dar si concubinul poate fi pedepsit cu inca cativa ani de puscarie in plus.

| baru a răspuns:

Invata sa te aperi singur. Nu te apara nimeni, si nu te baza pe nimeni. Cauta calea de mijloc.

| Marko556 explică (pentru baru):

L-am bătut de nenumărate ori, doar ca nu pot fi mereu lângă mama, vreau sa o știu în sigurantă

| romeo78 a răspuns:

Mama dumneavoastră trebuie să meargă la poliție să anunțe de aceste telefoane de amenințare.
Dar, ordinul de protecție, va fi datîn momentul eliberării concubinului.
Dar, poate merge și la conducerea închisorii unde poate depune o reclamație referitoare la aceste telefoane de amenințări.
Dar, cel mai bine ar fi să plecați în alt oraș, în străinătate.
Oricum, pe el închisoarea nu îl sperie, iar dacă va dori să o omoare, la un moment dat va reuși acest lucru.

| Marko556 explică (pentru romeo78):

Dar dacă am înregistrări cu el când o amenință?

| romeo78 a răspuns (pentru Marko556):

Chiar dacă ai înregistrări, acestea se iau în calcul pentru plângere.
Dar, pentru proces, ordin de interdicție, trebuie să consultați un avocat, căci dacă se ajunge la tribunal, trebuie de la judecător ordin de interceptare, altfel riscați să nu fie luată în considerare înregistrarea făcută.

| brokxy a răspuns:

Da! Trebuie neaparat sa anunti politia!

| Ana1687 a răspuns:

Poliția trebuie anunțată urgent, ai nevoie de dovezi așa că niște înregistrări ale conversației ar fi perfecte