| Alexdapatabus a întrebat:

Copilul meu s-a nascut de curand in strainatate. E nevoie ca eu sau sotia sa avem pasaport pentru a-i face si lui unul? Mentionez ca inca locuim in afara si vrem sa mergem de sarbatori in tara. Multumesc! :-)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inapoierea in tara va trebui sa obtineti pentru copil un titlu de calatorie, se poate obtine de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde va aflati. Nu este necesar ca voi sa aveti pasaport, daca in tara respectiva ati ajuns si stati cu carte de identitate, precis este o tara UE.

4 răspunsuri:
| Depoka a răspuns:

Aici depinde de țara în care va aflați. In cele 28 de țări actuale ale UE actul doveditor îți este cartea de identitatea, pot fi sigura pe cele 27, nesigură pe Marea Britanie din faptul că nici nu rămâne nici nu pleaca din UE, iar legile sunt schimbătoare.

| Alexdapatabus explică (pentru Depoka):

In Germania. Citisem undeva ca cel puitin unul dintre parinti are nevoie de pasaport pentru ai face si copilului pasaport.

| Depoka a răspuns (pentru Alexdapatabus):

Cel mai ok ar fi sa mergi la cel mai aproape consulat sau reprezentanța legală din partea României in Germania. Ei cu siguranță te vor îndruma in tot acest proces.

| Geo3alecs24 a răspuns:

Trebui doar sa iti faci drum pa Ambasada (unde esti tu plecat) sa ii faca certificat de nastere, in rest nu iti trebuie nimic?