| Ro_Mike_1999 a întrebat:

Salutare,curand plec in UK pentru o scurta perioada, dar as vrea sa imi procur de colo componentele pentru PC (procesor, placa video, sursa, coolere) etc, pe unele din ele as dori sa le trimit ca si colet acasa, iar altele sa le iau in bagaj la avion, as putea avea vreo problema facind acest lucru?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, daca nu le poti lua in bagajul de mana aproape sigur le poti lua in bagajul din cala.
In orice caz este bine sa te uiti pe site-ul oficial al companiei aviatice cu care vii in tara, fiecare poate avea reguli proprii privind bagajele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa ai nicio problema atat timp ca le pui la cala si mai ales daca ai factura la ele

| mihai69 a răspuns:

Nu poți avea absolut nicio problemă.
Dacă le pui în bagajul de cală, e indicat să fie cel puțin în ambalajul original, dacă nu și mai bine protejate, iar valiza - înfoliată.
Dacă le iei în bagajul de mână, să le scoți din geantă și să le prezinți separat pe bandă la controlul de securitate.
Nu o să-ți ceară nimeni actele pe ele (bonuri fiscale sau facturi). Dar nu strică să le ai, sunt utile dacă ai nevoie de garanții.