| Vaicedilema a întrebat:

Dacă ai indemnizație de creșterea copilului și vrei să te apuci de muncă ce se întâmplă cu indemnizația sau cum se procedează cu acel stimulentul de inserție? Spre exemplu dacă ai contract pe 4 ore sau pe 8 ore sau dacă prestezi un serviciu ca în cazul curierilor Glovo sau șoverilor Uber?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te incadrezi in munca, inainte de expirarea concediului pentru cresterea copilului, nu mai primesti indemnizatia pentru cresterea copilului dar primesti acel stimulent de insertie, conform OUG nr.111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.(1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).
(2) Pentru persoanele care obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puţin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, stimulentul de inserţie se acordă astfel:
  a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
  b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) şi (2).
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.
  (4) Începând cu drepturile lunii aprilie 2017, cuantumul stimulentului de inserţie se stabileşte la 650 lei.
(5) Pentru drepturile ulterioare datei prevăzute la alin. (4), cuantumul stimulentului de inserţie prevăzut se majorează prin hotărâre a Guvernului."

| Vaicedilema explică (pentru Ioandelasal):

Stimulentul de inserție se dă o dată sau lunar? Și dacă am primit deja câteva luni indemnizația și aș vrea să încep să lucrez ce se întâmplă cu banii primiți până acum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vaicedilema):

Stimulentul de insertie il primesti lunar. Cu indemnizatia ce ai primit-o pana incepi sa lucrezi nu se intampla nimic, ai primit-o legal.