| Cristi197 a întrebat:

Dacă am condus fără permis in Olanda și am fost sancționat, pot sa dau de permis in România întâmpin ceva dificultăți?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce sanctiune ai primit.
Daca este condamnare penala atunci nu poti sustine examinarea acum, ci abia dupa trecerea a 6 luni de la data executarii pedepsei.
Daca este doar contraventie atunci poti sustine examinarea oricand.
In ambele cazuri trebuie sa urmezi si o scoala de conducere auto.

| Cristi197 explică (pentru Ioandelasal):

In cazul meu a fost prima abatere și am primit doar o amenta frumușică laughing)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristi197):

Si amenda poate fi sanctiune penala. Nu stiu legislatia penala din Olanda dar la noi exista sanctiunea amenzii penale, poate este si la ei.

| Cristi197 explică (pentru Ioandelasal):

Da este o amenda penală, deci trebuie sa aștept sa treacă cele 6 luni
Multumesc frumos pentru răspunsuri