| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, daca domiciliul din buletin este pe o adresa din judetul VL, pot inmatricula o masina in Bucursti daca am locuinta acolo si actele sunt pe numele meu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai domiciliul sau resedinta (flotant) in Bucuresti nu o poti inmatricula acolo.
Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.(1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina se inmatriculeaza unde ai domiciliu pe carte de identitate

| mihai69 a răspuns:

Mașina o înmatriculezi acolo unde ai domiciliul.