| AdiMihai25 a întrebat:

SALUTARE.
Dacă pentru categoria B,pe permisul de conducere avem :AM, B1, B, la obținerea categoriei pentru Camioane ce primim in afara de,, C,,?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria C mai poti conduce si autovehiculele care se incadreaza la categoria C1, conform Codului rutier, citez:
"f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"
Sigur ca poti conduce si mopedele din categoria AM, acestea se pot conduce cu orice categorie.

| Sofer a răspuns:

Decat C, C1. Daca dai si pentru CE o sa ai C, CE.

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

Poate DOAR C.

Si nu e DECAT C e si C1

| Țoglă a răspuns:

Dacă dai de C, îți recomand să dai și de CE. Având CE, vei avea BE și inclusiv DE ( dacă vei da de D).