| Marko556 a întrebat:

Salutare, daca vreau ca o persoană sa nu se apropie de mine pot cere la politie un ordin de restricție?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Trebuie sa ai niste dovezi precum ca acea persoana e un pericol pentru tine, sa ai un motiv rezonabil, ar fi de preferat sa contactezi un avocat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, ordin de restrictie se poate acorda doar in cazul condamnarii penale, ca o pedeapsa accesorie, daca tu ai fost victima infractiunii.
De asemenea se poate lua un ordin de protectie in cazul violentei domestice.

| Donsavas a răspuns:

Ordin de protecție obții doar de la judecătorie.
Poti sa l reclami la politie dacă te amenința sau te lovește. Ai dreptul asta.
Dacă e un scandalagiu sau un pericol pentru societate, poti apela la politie sa l prindă în fapt. Il pot amenda sau chiar interna dacă și o caută.

| aanaaaaxqq a răspuns:

Da