| Anonimanonim11 a întrebat:

Salutare! De curând am comandat de pe olx niște casti Airpods Pro, ieri când mi-a ajuns coletul am constatat ca, căștile nu sunt originale...
Sunt niște replici 1:1, pozele cu căștile din anunț sunt identice cu ce am primit... adică nu era in anunț un produs și am primit un alt produs... cum erau și in anunț așa și in realitate, exact la fel. Vânzătorul nu mai răspunde la telefon, ce as putea sa fac?
Dacă merg la poliție / in instanța se poate face ceva?
Ținând cont ca puteam sa ii cer seria căștilor ca sa verific înainte sa le comand sa vad dacă sunt originale... deși nu am făcut-o...

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala pentru inselaciune dar va trebui sa dovedesti ca ai fost inselat, respectiv ca vanzatorul a spus/scris ca sunt originale.
Conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| anonimg a răspuns:

Dacă ai cerut căști originale și ai primit o replică, anunți și poliția și neapărat și administratorii site-ului olx.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cum era aia, "assumption is the mother of all fuckups"?
(presupunerea e mama tuturor nenorocirilor)
daca tipul a fost destept si NU a scris nicaieri originale, nu stiu daca pozele or sa te ajute ca dovada, asa ca esti preafericitul posesor al unor casti replica la pret de original

tin minte ca acum cativa ani cineva a pus, imediat dupa lansarea xbox, pe ebay un produs numit: xbox box, adica, cutie de xbox, la 1$, marea majoritate NU au luat in considerare box de doua ori si au bid-uit pana a vandut-o cu 1100$... o cutie goala, deci si-a luat xbox-ul dupa care si-a luat de 2 ori banii pe el, vanzand cutia, si ce poti sa ii faci? a scris mare box DUPA xbox si a pus 1$ nu 1000$... deci "nu" a incercat sa insele

| Legion7X a răspuns:

Cât ai dat pe ele?

https://altex.ro/......IRPODSPRO/

Eu am găsit stilul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai să îți dai seama foarte ușor după preț că sunt replici. Airpods nu găsești la 50 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu olx, poate primesti banii inapoi

| badpanda a răspuns:

Vanzatorul nu a fost corect, trebuia sa specifice ca sunt replici.

| crysty1222 a răspuns:

Daca omul nu ti-a spus sau nu a specificat ca sunt originale, atunci nu prea poti face nimic. Daca le-ai luat doar pentru ca au fost mult mai ieftine decat cele originale atunci e cam pe raspunderea ta. Nu tot ce-i ieftin pe olx este original si bun, asa ca mai multa atentie data viitoare.

| xXVranceaXx a răspuns:

Bun venit pe OLX rolling on the floor
Singurul lucru care te mai poate ajuta este să contactezi staff-ul OLX ca să dai jos contul vânzătorului și să te duci la poliție să dai plângere