| Georgian22 a întrebat:

Salutare, de curând sunt posesor al unui dosar penal cu probatiune 6 luni (pur si simplu nevinovat, stie statul roman sa faca legi bune).
Am si eu o intrebare, vreau sa particip la sectia de votare pe 6 decembrie.
In obligatiile mele scrie ca nu am voie sa ocup o functie publica 1 an.
Ma gandesc ca nu are treaba ca se referă la salariat, eu voi fi plătit doar o singura zi.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Participarea la sectia de votare nu este functie publica, asa ca poti fi membru in biroul sectiei de votare.
P.S. Din ce spui nu ai dosar penal ci ai fost condamnat definitiv la 6 luni inchisoare, probabil cu amanarea executarii pedepsei sau suspendarea executarii sub supraveghere.

| Georgian22 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult, nu sunt in domeniu, am facultatea economică aici ma pricep, da, daca e cu probatiune, e cu suspendare

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut tu ceva de ai dosar penal, ca doar nu o fi statul român nebun sa te acuze asa degeaba, spune ce ai facut fi sincer.

| RKBlue a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"nu o fi statul român nebun"
Unde ai fost in ultimul secol?laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RKBlue):

Pe aici