| GeorgeMihai a întrebat:

Salutare!

De mâine voi activa ca angajat la o altă firmă și eu trebuie în luna decembrie să plec undeva în țară pentru câteva zile din motive personale iar întrebarea mea este următoarea:
La cerere, am dreptul legal să-mi pot lua câteva zile libere pentru a-mi rezolva problema?

Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa soliciti dar angajatorul nu este obligat sa-ti acorde zile libere, cu exceptia concediului de odihna si a catorva situatii prevazute de Codul muncii, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
ART.153.(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Evenimentele familiale deosebite pot fi casatoria, decesul unui membru de familie apropiat (parinti, frati, bunici), etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-te dupa Ioandelasal! Este jurist de meserie.

| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptul legal sa-ti iei zilele de concediu de odihna care ti se cuvin corespunzatoare perioadei lucrate. Daca ai lucrat doua luni, ar trebui sa-ti dea concediu cam 3 zile.

Dincolo de astea, ramane la latitudinea angajatorului daca si cat iti permite sa lipsesti.

| GeorgeMihai explică (pentru johnnny123):

Păi și la fără plată tot așa se pune?

| johnnny123 a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Nu prea exista conceptul de "zile libere fara plata".

Zilele libere trebuie sa se incadreze intr-o categorie clara: concediu de odihna, concediu medical, concediu maternal, ingrijirea copilului, deces in familie, etc

Nu exista nicaieri scris ca angajatorul are obligatia sa-ti ofere zile libere fara plata cand vrei tu, fara niciun motiv legal.

Cum ar fi daca angajatii s-ar putea duce oricand la angajator sa-i spuna "Mi-am luat 40 de zile libere fara plata, ne vedem peste doua luni, te-am pupat". S-ar mai putea conta pe angajati in situatia asta?

| mi25 a răspuns (pentru johnnny123):

Gresit in parte. Exista zile sau concediu fara plata.