| Aasteptari a întrebat:

Detin un scuter si ca acte nu am decat vechiul certificat de inmatriculare de la persoana de la care l-am cumpărat, pot circula legal cu acest scuter?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula legal doar o perioada de maximum 90 de zile de la cumparare, pana la expirarea perioadei trebuie sa-l treci pe inmatriculezi pe tine.
Dupa expirarea acelei perioade inmatricularea se suspenda si te expui la a fi sanctionat contraventional, de la 9 la 20 de puncte-amenda, respectiv de la 1.305 lei la 2.900 lei.