| matrix100 a întrebat:

Salutare. Exista tigarile care incalzesc tutunul si nu-l arde, gen IQOS, GLO. As vrea sa stiu daca am voie sa fumez intr-un parc, pe palierul blocului, in tramvai, intr-o camera inchisa. Intreb asta deoarece intr-un cazinou este interzis fumatul cu tigari normale dar in schimb acestea sunt permise. Multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In parc ai voie. Pe spatii inchise doar daca ai acordul tuturor celor prezenti in incapere. Mie de exemplu, aburul ala imi da accese de tuse cumplite, mult mai rele decat cele de la fum obisnuit. In mijloacele de transport in comun, orice tip de fumat este complet interzis.

| MadRaven a răspuns:

Teoretic acestea sunt permise cam peste tot. În orice local sau restaurant am mers am avut voie. Am văzut oameni și la bibliotecă cu Iqos. Totuși, dacă fumezi în tramvai mai mult ca sigur sar oameni cu gura, că nu prea poți face nimic într-un tramvai fără să se trezească cineva deranjat...

| Doja a răspuns:

Din respect pentru oamenii din jur poate nu vrei sa fumezi in spatii inchise. Desigur, asta e o optiune personala a ta. Depinde cum vrei sa fii tratat de semenii tai.