| anonim_4396 a întrebat:

In luna ianuarie am facut o comanda de 1215 lei pe un site bavaria, si termenul de livrare a fost de 2-maxim 3 saptamani! A trecut o luna dupa care am revenit cu telefon si m’au tot intarziat, am asteptat iar dupa care i’am contactat si tot asa, pana am ajuns in luna martie si ei tot nu mi-au trimis comanda si mi-au spus ca pot sa imi trimita banii inapoi. Am facut cerere si de o luna si ceva nici banii nu mi i-au returnat, au zis saptamana trecut ca fix in ziua in care i-am sunat au trimis banii, iar eu nu am primit nimic, ca am sunat si la banca si nu aveam nicio suma in asteptare, deci m-au mintit.
Am facut reclamatie la anpc, insa nu am primit niciun raspuns de acolo. Ce pot sa mai fac incat sa imi recuperez banii. Este vorba de o suma maricica, si chiar de era vorba de 100 lei tot erau banii mei.
Ce pot face?

3 răspunsuri:
| SynapseNinja a răspuns:

În primul rând, îți recomand să nu mai cumperi de pe tot felul de site-uri de astea. Gen Aliexpress, Ebay sau astea, da. Astea e părerea mea. Nu o lua personal, asta e recomandarea mea ca să nu mai pățesti așa.
În al doilea rând, după cum ai făcut și tu, reclamație la anpc. Bănuiesc e, acest site, bavaria e site străin, trebuie să faci reclamație la o autoritate anpc din ue, care să te ajute.

| Soldier92 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Este din Romania site-ul. Bmwoe.ro

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SynapseNinja):

Parerea ta e fix degeaba. Ali/ebay/"sau astea" au toate o politica foarte clara si daca casti ochii, sansele sa iei teapa sunt ca si nule. Crede-ma ca am patit-o si sa platesc un telefon pe care l-au facut astia pierdut pe aeroport la Bucuresti inainte sa treaca de vama sau sa comand de pe Amazon un jurnal pe care mi l-au trimis si a doua oara fara sa platesc un cent in plus ca prima oara... deh, posta, nu am reusit sa aflu vreodata ce si cum. In cazul lui, a luat o teapa traditionala.
@Soldier92: Fii baiat destept pe viitor si cumpara de pe amazon.de. Preturi excelente, fara taxe suplimentare ca vine ue-ue, nu ai de mers la vama si de asteptat. Am luat componente auto, moto, eletrice de la nemti direct, nici o problema. Unde mai pui ca gasesti componente din dezmembrari la 1/4 din pretul de la noi...