| Daiki a întrebat:

Salutare. In urma cu 2 ani, am avut un abonament la cei de la Vodafone Romania. Toate erau bune si frumoase, pana cand tatal meu a plecat in strainatate. Si a trebuit sa activeze Roaming-ul (pentru o zi pana cand isi cumpara cartela de acolo) ca sa poata vorbi cu noi in Romania. Trecand peste toate astea, a venit factura lunara, doar ca in valoare de 250 de lei. Iar cand i-am intrebat pe cei de la Vodafone Romania de ce, ni s-a spus ca Roaming-ul ia 3 euro pe ora, sau ceva gen, CHIAR daca nu vorbesti la telefon sau nu folosesti datele mobile. Automat parintii mei n-au fost deloc in regula cu asta, asa ca mama mea a cerut o desfasurare a facturii, si i s-a spus in flit ca sa vina proprietarul sa o scoata. In fine, am renuntat la plata, deoarece nu ni se parea corect sa platim atat, si nici nu aveam suma necesara de plata si dupa cam o luna am inceput sa ne trezim cu plicuri peste plicuri cu restanta de plata si penalizarile. In cam 1 an s-a ajuns la suma de 20 de milioane iar in 2 ani la suma de 41 de milioane. Problema sta in felul urmator, de acum 2 ani, taica-miu nu s-a mai intors acasa, iar recent, cam 1 saptamana, am primit un plic de la TOP FACTORING care ne-a instiintat ca am fost deja dati in judecata in lipsa, judecata prin care din cate am citit se decurge la valori mobiliare, imobiliare, la banci si asa mai departe si avem de plata o factura in valoare de 38 de milioane, in termen de 15 zile titularul trebuie sa se prezinte la unul din magazinele Vodafone pentru a discuta despre situatie. Dar problema este ca exact cum am spus, nu am mai dat de el de 2 ani.
Cum s-ar putea rezolva aceasta problema... dau funda celui mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este, poti fii executat silit de tribunal, pentru neplata datoriilor, unde ti se impune proprire pe salariu, sau vanzare de bunuri mobiliare sau imobile.
Daca tatal tau are casa, masina sau alte lucruri pe numele lui, pot fii scoase la licitatie, vandute si banii recuperati.
Din paacte, mama ta nu are nici o autoritate sa ceara sau sa negocieze cu compania de telefaone, deoarece nu este ea titularul contractului si nici nu are imputrnicire legala.

PS Nu am inteles sumele pe care le vehiculezi tu aici, milioanele astea, odata ce banii vechi sunt retrasi de ani buni, ce treaba mai au in procesul asta.

| ziftode a răspuns:

TITULARUL trebuie sa plateasca
daca tatal tau s-a dat la fund, atunci ei nu au decat sa il gaseasca
insa daca proprietati (masina, casa/apartament, etc.) sunt pe numele lui, atunci e naspa, ca o sa vina sa le execute!
si CHIAR nu aveti ce sa faceti sad

totusi, daca stii un avocat bun SI DE INCREDERE (cineva care nu vrea doar sa iti ia banul si sa ii pese de persoana si problema ta), atunci puteti sa va consultati cu el, insa din pacate, cred ca orice actiune legala se face numai de catre titular, de nimeni altcineva!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS acum recitind, chiar daca titularul e raspunzator, si singurul care poate merge la judecata, totusi, in caz de executare silita, un avocat chiar poate sa ajute, am impresia ca se aplica legi ale casatoriei care protejeaza partenerul care ramane si foloseste proprietatea, mai ales daca are copii, impotriva unor rude care ar avea dreptul, si chiar impotriva unei eventuale executari silite

concluzia: mergi la avocat cat mai repede, daca cazul e asa de vechi, oricand se poate da o decizie de executare silita, care trebuie contestata imediat, altfel, dupa ce o executa, nu numai ca o sa fiti aruncati in strada, dar o sa fie mult mai greu de castigat

| haileewatson a răspuns:

"Nu ni se parea corect sa platim atat" - ai beneficiat de niste servicii si esti obligat contractual sa le platesti. Daca nu intelegi sa citesti detaliile abonamentul/costuri extra etc, nu mai semna contracte.

41 milioane…. damn, nu mai bine inghiteati in sec si plateati 250 din prima? laughing)

| niko23 a răspuns:

Stai linistit ca sant cu miile notificari din astea o sa mai te hartuiasca cu plicuri din aste asta este, firme de recuperari creante, am citit undeva ca la 3 ani devin nule dosarele astea dar ei continua sa intimideze